Lidovky.cz

Izrelsko-palestinský stát je jediná možnost!

Svět

  16:21
PAŘÍŽ - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se v Paříži vyslovil pro vytvoření "jednotného demokratického izraelsko-palestinského státu". Oddělit obě velmi promísené komunity je podle něj nemožné. Zároveň padla kritika na mezinárodní úsilí o vyřešení krize v súdánské oblasti Dárfúr.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí (vpravo) s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym na snímku z roku 2007 foto: ČTK

O blízkovýchodním problému a Dárfúru hovořil při setkání s asi třiceti poslanci Národního shromáždění v sídle jeho předsedy Bernarda Accoyera. Poslanci opozice i mnozí z vládního tábora setkání bojkotovali na protest proti porušování lidských práv v Libyi a proti Kaddáfího údajnému obhajování terorismu.

Libyjský vůdce řekl, že vytvoření jednotného izraelsko-palestinského státu je jediné schůdné řešení. K Dárfúru, kde se mezinárodní společenství snaží zmírnit humanitární tragédii plynoucí z konfliktu mezi místními povstalci a vládou, Kaddáfí prohlásil, že krize skončí sama od sebe, nechá-li to zahraničí na místním obyvatelstvu.

Lidská práva nebyla na pořadu dne
V rozhovoru pro francouzskou televizní stanici France 2 Kaddáfí řekl, že se Sarkozym nemluvili o lidských právech. Francouzský prezident přitom v pondělí po prvním setkání s ním řekl, že ho vyzval k dalšímu pokroku v oblasti lidských práv.

Právě libyjská bilance v této oblasti je důvodem velké polemiky, která Kaddáfího návštěvu doprovází, a to navzdory podpisu významných dohod mezi oběma zeměmi. Terčem kritiky je jak sám Kaddáfí, tak Sarkozy, kterému se vytýká, že kvůli kontraktům lidská práva ignoruje.

Bojkot mezi poslanci
Na Kaddáfího adresu padala před jeho návštěvou u Accoyera ostrá slova i v Národním shromáždění. Socialistický poslanec Pierre Moscovici ho označil za diktátora, který nemá v demokratickém parlamentě co pohledávat, podobně se vyslovil vůdce Socialistické strany a poslanec François Hollande a i poslanec vládního Svazu pro lidové hnutí hovořil o Kaddáfím jako o "tomto individuu". Na setkání, které Accoyer zdůvodnil diplomatickými zvyklostmi, přišla jen necelá polovina předpokládaného počtu poslanců. Libyjskému vůdci nebylo splněno přání, aby mohl v dolní komoře francouzského parlamentu pronést řeč.

Kaddáfí přijel do Francie na nezvykle dlouhou, pětidenní oficiální návštěvu v pondělí. Už v její první den byly za jeho a Sarkozyho přítomnosti podepsány kontrakty a předběžné dohody v celkové hodnotě asi deset miliard eur (270 miliard korun). Jde mimo jiné o nákup 21 civilních dopravních letadel Airbus a o dohodu o spolupráci v civilní jaderné energetice. Ta podle francouzských zdrojů vyústí v dodávku jednoho nebo několika jaderných reaktorů pohánějících zařízení na odsolování mořské vody. Podle Elysejského paláce má také Libye v úmyslu koupit 14 francouzských bojových letounů Rafale a 35 vojenských vrtulníků.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.