Lidovky.cz

Slováci tehdy předehnali Čechy

Svět

  12:12
PRAHA - Osm let pod vedením premiéra Mikuláše Dzurindy v letech 1998–2006 znamenalo zásadní zlom v patnáctileté historii Slovenska. Za to, že se dnes o této zemi hovoří jako o „tygrovi střední Evropy“, vděčí Slovensko právě úspěchům obou Dzurindových vlád. Stejně tak jako za skutečnost, že jsou Slováci nezpochybnitelnou součástí Evropské unie i NATO.

Mikuláš Dzurinda (vlevo) a Robert Fico. foto: Samuel KubániČTK

Na podzim roku 1998 ale nebylo vůbec jasné, zda bude „protimečiarovská“ vláda té nejširší možné koalice schopna fungovat. Vedle Slovenské demokratické koalice, která byla sama o sobě umělým slepencem několika stran, v ní byli i postkomunisté ze Strany demokratické levice. A také už zaniklá Strana občanského porozumění, v jejímž čele stál budoucí druhý prezident Rudolf Schuster, a poprvé menšinová Strana maďarské koalice.

Důvodem této situace byl fakt, že Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara opět vyhrálo volby. Mečiar, šokovaný odchodem do opozice, se vzdal poslaneckého mandátu a odešel na čas do ústraní.

Loučil se dnes už legendárním vystoupením v televizi, které zakončil zanotováním písně: „S Pánem Bohem jdu pryč od vás, neublížil jsem nikomu z vás...“ Už na jaře se do politiky vrátil a bývalý nomenklaturní komunista Schuster ho jako kandidát vládní koalice jen s vypětím porazil v druhém kole prezidentských voleb.

První Dzurindův kabinet především odčiňoval minusy Mečiarova vládnutí. Sanací státního rozpočtu počínaje a doháněním zpoždění v integraci do EU a NATO nekonče. Vyrovnat se s Mečiarovým obdobím se však nepodařilo.

Ti, kteří za jeho vlády privatizovali, o své majetky nepřišli a ani za únos prezidentova syna a další zločiny nebyl nikdo odsouzen. I díky Mečiarovým amnestiím, které udělil před volbami roku 1998 jako „zastupující prezident“.

Cesta k prosperitě
Obavy z návratu Mečiara provázely Slovensko i v dalších volbách v roce 2002. Mečiar je opět vyhrál, přestože se počítalo s úspěchem populisty Roberta Fica a jeho levicové strany Směr. Fico ale propadl, naopak uspěl Dzurinda a v čele své nové strany Slovenské demokratické a křesťanské koalice se stal podruhé premiérem.

Ještě větším překvapením bylo, že většinu v parlamentu získaly čtyři středopravicové strany, což umožnilo rozsáhlý program liberálních reforem, do té doby ve střední Evropě nevídaných. Všechny se prosadit nepodařilo, ale rovná daň, sociální a penzijní reforma a další významné kroky a z nich vyplývající obrovský zájem zahraničních investorů jsou základem dnešní nevídané prosperity. To, že se Slovensko stalo členem EU a v druhé vlně i NATO, byl už jen jakýsi samozřejmý bonus navíc.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.