Lidovky.cz

Odpadky z Neapole skončí na Sardinii

Svět

  19:59
NEAPOL - Sardinie bude i nadále přijímat tuny odpadků z Neapole. Nejvyšší představitel ostrova přislíbil jihu Itálie pomoci. S příjezdem prvních tun odpadků ale vypukly na ostrově velké prostesty. Při nich nakonec musela zasáhnout i policie.

odpadky - ilustrační foto foto: Reprofoto

První lodě s odpadky připluly na ostrov ve čtvrtek a vzápětí vypukly protesty. V noci na dnešek policie ve správním středisku ostrova Cagliari slzným plynem a obušky rozháněla tisícovku demonstrantů, kteří po strážcích zákona házeli kameny, odpalovali petardy před guvernérovou vilou a pálili odpadkové kontejnery. Při srážkách bylo šest lidí zatčeno, osm policistů utrpělo lehčí zranění.

Soru dnes prohlásil, že většina výtržníků pocházela z řad přívrženců krajní pravice i fotbalových chuligánů, a kritizoval opozici, že vybízela mládež k násilnostem. Přesto však Sardinie bude nadále pomáhat Neapoli.

"Nebyl jsem zvolen, abych se doprošoval jednomyslnosti, ale abych rozhodoval, i když to ohrožuje mou popularitu. Cítím, že je správné, aby můj kraj byl solidární s ostatními," řekl Soru v televizi Sky TG24.

Od konce prosince se v okolí Neapole nahromadilo na 140.000 tun odpadků. Problém už trvá 14 let, nyní středolevá vláda Romana Prodiho slibuje, že ho vyřeší postavením nových spaloven odpadu. Mezitím má Neapol vyčistit armáda a s uložením odpadků mají jihu země pomoci ostatní regiony.

"Vláda nemůže strpět, aby problém zůstal nevyřešen. Je to ostuda celé země," prohlásil premiér a odsoudil sardinské demonstranty. Ještě dnes má o problému jednat i s předsedou Evropské komise, která hrozí Itálii sankcemi, pokud rychle nezlepší nakládání s odpadem.

Firmy svážející v Neapoli a okolí odpady přestaly pracovat koncem minulého roku s tím, že už nemají odpadky kam odvážet. Obyvatelé začali odhazovat domovní odpad na ulici a během pár dní se v některých částech Neapole i dalších měst kvůli hromadám odpadků téměř zastavil běžný pouliční provoz.

Problémy s komunálním odpadem se v Neapoli i okolní Kampánii hromadí už od roku 1994, kdy úřady musely poprvé vyhlásit nouzový stav. V následujících letech se krize periodicky opakovala, když místní obyvatelé neviděli jinou možnost jak se zbavit domovního odpadu než ho vyhazovat na ulici či ho pálit.

Za problémy s odvozem a ukládáním odpadků stojí nejen místní mafie, která se zmocnila výnosného byznysu kolem recyklace odpadů, ale i odpor obyvatel některých oblastí proti otevírání nových skládek či proti provozování přeplněných úložišť.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.