Lidovky.cz

Hillary „urazila“ Afroameričany

Svět

  12:34
WASHINGTON/PRAHA - Po těsném vítězství v primárkách v New Hampshiru se Hillary Clintonová zvedla ze dna a zastavila nástup Baracka Obamy. V nejnovějších celoamerických průzkumech se k ní sice Obama přiblížil, Clintonová má ale stále ještě pohodlnou převahu zhruba deseti procent.

Hillary Clintonová potřebuje vítězství v primárkách v New Hampshiru potvrdit za necelé dva týdny v Jižní Karolíně. foto: CHRIS HONDROS AFP

Clintonová po prvním nezdaru v Iowě pozměnila heslo své kampaně - místo o „35 letech zkušenosti“ mluví nyní o „35 letech změny“, čímž se snaží Obamovi přebrat kódové slovo kampaně.

Přišla také s vlastním novým sloganem: „Rétorika v. realita“. Tím chce říci, že Obama sice krásně mluví, ale pouze ona dokáže velké vize uvést do praxe. Když se však pokusila v duchu tohoto sloganu obrátit proti Obamovi lichotivé přirovnání k Martinu Lutheru Kingovi, skončilo to fiaskem.

„Sen doktora Kinga se začal naplňovat, když prezident Lyndon Johnson podepsal zákon o občanských právech,“ řekla Clintonová na Fox News. Význam byl z jejího pohledu jasný: Obama má stejně velkolepé sny jako Luther King, ale jen ona je - jako Johnson - schopná proměnit je ve skutečnost. Část afroamerických aktivistů v jejích slovech ale našla jiné a méně lichotivé sdělení: černoch může mít sny, ale jenom bílý prezident je realizuje.

Málokdo pochybuje o tom, že nic takového Clintonová říct nechtěla. V souboji o prezidentské křeslo se ale počítá každé uřeknutí, a tak Clintonová, když si uvědomila možný dvojí výklad svého prohlášení, začala vysvětlovat. V pořadu NBC „Meet the Press“ zdůraznila, že by bez Kinga a jeho činnosti neměl Lyndon Johnson co podepisovat. Zároveň obvinila Obamův tým, že její slova překroutil, což její soupeř označil za „absurdní“.

Podle Obamy může Clintonová svá slova vysvětlovat, jak chce, ale tím, že „snížila význam Kinga v boji za občanská práva, některé lidi urazila“. Těmi uraženými jsou pochopitelně Kingovi pokračovatelé, afroameričtí aktivisté a politici - třeba významný jihokarolínský demokrat James Clyburn. Ten se nechal po výroku Clintonové slyšet, že před primárkami, které v Jižní Karolíně proběhnou 26. ledna, možná podpoří Obamu. To by pravděpodobně strhlo vítězství na jeho stranu.

Giuliani se propadl Pole uchazečů o demokratickou prezidentskou nominaci už citelně prořídlo a zbyla v podstatě jen dvojice favoritů Clintonová-Obama. Mezi republikány je naopak ještě méně jasno, než bylo před iowskými „caucusy“. Podle nejnovějších průzkumů se pořadí dramaticky promíchalo. V čele je nyní vítěz z New Hampshiru John McCain, který má osmiaž patnáctiprocentní náskok.

Protivníky válcuje ve všech tématech, a to včetně přistěhovalectví a Iráku, které byly donedávna považovány za jeho slabiny. Rudy Giuliani, který prakticky celý uplynulý rok v průzkumech mezi republikány vedl, se propadl až na čtvrté místo za Mika Huckabeeho a Mitta Romneyho, který ale chce ztrátu dotáhnout po dnešních primárkách v Michiganu, kde vyrůstal.

Ani Giuliani se ještě nevzdává, byť zřejmě zvolil velmi riskantní taktiku, když se koncentruje až na primárky na Floridě 29. ledna. Pokud by tamní souboj nevyhrál, bude to pravděpodobně znamenat konec jeho ambicí, protože podle zpráv amerických médií mu už nyní docházejí finance.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.