Lidovky.cz

Kosovo se stává vzorem pro Palestince

Svět

  8:47
RAMALLAH - Palestinci by mohli zvážit jednostranné vyhlášení nezávislého státu, pokud by mírová jednání s Izraelem nadále vázla. Možnost, že by palestinská správa následovala příkladu Kosova, které vyhlásilo svou nezávislost na Srbsku v neděli, nastínil dnes v rozhovoru s agenturou Reuters člen palestinského týmu vyjednávačů a hlavní poradce palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse Jásir Abid Rabbú.

Palestinci slaví - ilustrační foto. foto: AFP

"Jestliže proces nepostupuje směrem ke skutečnému zastavení kolonizačních aktivit (Izraele), jestliže nepostupuje směrem k plynulým a vážným jednáním, pak bychom mohli ten krok učinit a vyhlásit svou nezávislost jednostranně," řekl Rabbú.

"Když Kosovo dokázalo jednostranně vyhlásit svou nezávislost a dosáhnout uznání od USA, Evropské unie a dalších důležitých zemí, proč bychom nemohli my udělat totéž?" zdůraznil Rabbú, který je generálním tajemníkem výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP).

"Kosovo není lepší než my. Zasloužíme si nezávislost dokonce více než Kosovo a žádáme o podporu Spojených států a Evropské unie pro svou nezávislost."

Jeho prohlášení ale okamžitě odmítl hlavní palestinský vyjednávač, vedoucí palestinské delegace na rozhovorech s Izraelem Ahmad Kurája. Palestinské vedení se podle něj nikdy nezabývalo ideou jednostranného vyhlášení nezávislosti.

Palestinci podle Raddúa zvažují alternativy k mírovým jednáním, protože Izrael se vyhýbá diskusím o klíčových tématech. Jednou z nich je právě jednostranné vyhlášení nezávislosti. "Právě k tomu nás Izraelci tlačí," řekl Rabbú podle agentury AP v rádiu Voice of Palestine. Není ale jasné, zda tlumočil Abbásův nebo svůj osobní názor, podotýká agentura AP.

Izrael dosud jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova neuznal a chce zatím sledovat vývoj situace.

Izrael a Palestinci obnovili po téměř sedmi letech své mírové rozhovory po listopadové konferenci v americkém Annapolisu. Z dosavadních setkání Abbáse s izraelským premiérem Ehudem Olmertem ani ze schůzek jednacích týmů ale dosud nevzešel žádný výraznější výsledek.

Pokroku v rozhovorech, jejichž cílem má být dohoda o budoucím palestinském státě, brání přetrvávající názorové rozdíly obou stran na klíčové sporné otázky: především na budoucí status Jeruzaléma.

Problematické je i postavení obou vedoucích představitelů. Zatímco Abbás kontroluje od loňského června jen západní břeh Jordánu a pásmo Gazy ovládá radikální hnutí Hamas, Olmert je na vnitropolitické scéně konfrontován s odmítavými postoji pravice, která si nepřeje žádné ústupky vůči Palestincům.

Abbás s Olmertem se naposledy sešli v úterý v Jeruzalémě. Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Marka Regeva se Izrael zavázal jednat o všech klíčových otázkách.

Palestinská strana už před schůzkou poukazovala na nedostatečný pokrok při jednáních. "Mám pocit, že za poslední téměř tři měsíce se nestalo moc věcí, které by naznačily, že mírová smlouva bude hotová do konce roku," řekl novinářům palestinský premiér Salám Fajad. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.