Lidovky.cz

Zemřel otec nezávislého Slovinska

Svět

  9:54
LUBLAŇ - Dlouholetý premiér a pozdější prezident Janez Drnovšek prohrál vleklý boj s rakovinou, kterou u něj lékaři objevili před téměř deseti lety.

Janez Drnovšek foto: ČTK

„Je pravda, že nemoc působí jako šok – člověka probudí,“ svěřil se loni, ještě než se stáhl do úplného soukromí, Janez Drnovšek v rozhovoru pro agenturu AP.

U nepochybně nejvýraznějšího politika novodobého Slovinska nastalo „probuzení“ poté, co mu lékaři v roce 1999 objevili rakovinu ledviny a několik let později rozšíření zhoubné nemoci do dalších orgánů. Vystudovaný ekonom a dlouholetý politik radikálně změnil svůj životní styl. Stal se vegetariánem, odstěhoval se na venkov a hledal duchovní inspiraci ve východních filozofiích. Trojice knih o spiritualitě, které mezitím napsal, se ve Slovinsku stala bestsellerem a dočkala se i četných překladů. V noci na sobotu po dlouhém boji s rakovinou zemřel ve svém domě nedaleko Lublaně. Bylo mu 57 let. Na dnešek vyhlásila slovinská vláda státní smutek.

Jugoslávské zkušenosti
Ale za hlavní zásluhu považují obyvatelé země, která vyšla z jugoslávského svazku s nejméně krvavými šrámy, Drnovšekovy politické úspěchy. Od roku 1992 zastával deset let – se zhruba půlroční pauzou v roce 2000 – post premiéra, od roku 2002 sloužil zemi pět let jako prezident. Ucházet se o další funkční období kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu odmítl a loni v prosinci post hlavy státu uvolnil. Během jeho 15letého pobytu ve vrcholných funkcích Slovinsko našlo pevné zakotvení v euroatlantických strukturách – vstoupilo do Evropské unie i do NATO.

Drnovšek zahájil svoji politickou kariéru ještě v dobách existence Jugoslávie. Původně pracoval ve stavební firmě, později v bance, od roku 1986 ale zároveň zasedal ve slovinském republikovém parlamentu. Jeho politická cesta vzhůru však započala o tři roky později, kdy se stal slovinským zástupcem v kolektivním předsednictví svazové Jugoslávie, kterému pak až do roku 1990 i předsedal. Svých zkušeností a kontaktů pak využíval o rok později, když s velením jugoslávské armády vyjednával o slovinské nezávislosti.

Změna stylu
Jeho politický boj o podobu nové republiky postupně začal provázet zápas s nemocí. Drnovšek podstoupil v roce 1999 operaci, kdy mu byla odňata rakovinou zasažená ledvina. Později se zhoubná nemoc rozšířila i do plic a jater.

Čelit zdravotním problémům se snažil pomocí radikální změny životního stylu. Zatímco první roky svého prezidentství zůstával v ústraní, od roku 2006 opět začal hýřit aktivitou. Snažil se přispět k vyřešení humanitární krize v súdánském Darfúru, hledal recept na uspořádání Kosova. Stal se ochráncem utlačovaných, propagátorem práv zvířat – a také čím dál častějším kritikem vlády. I jeho politický souputník, současný premiér Janez Janša ale jeho zásluhy uznával. „Drnovšek měl lví podíl na sociálním a ekonomickém rozvoji Slovinska,“ reagoval Janša na zprávu o jeho smrti.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.