Lidovky.cz

Sólojízda Čechů bez trestu

Svět

  8:19
BRUSEL - Evropské unii se sice nelíbí, že Češi podepsali předběžnou dohodu o zrušení amerických víz, pomalu se s tím ale smiřuje. Vyplývá to ze včerejšího setkání unijních ministrů vnitra, na němž eurokomisař pro bezpečnost Franco Frattini oznámil, že Brusel Prahu za takzvané Memorandum o porozumění trestat nebude. „Dohoda je podle názoru Evropské komise ilegální, zakročit proti ní ale nehodlá.“

Ministr vnitra Ivan Langer (vpravo), ministr vnitřní bezpečnosti USA Michael Chertoffem (vlevo) a premiér Mirek Topolánek foto: Richter Jaroslav

Frattini zároveň přiznal, že příklad Čechů se chystají následovat i další státy. Podobnou dohodu o zrušení víz chtějí totiž s Američany podepsat i Estonci a Litevci. Podle některých diplomatických zdrojů by se mohli připojit i Maďaři. Právě nové členské státy střední a východní Evropy, jejichž občané dosud americká víza potřebovali, se v této otázce neshodují se „starými“ členskými zeměmi. Ty se obávají, že by bilaterální dohody nováčků s Američany mohly zhoršit podmínky i pro ně samotné.

Češi Američanům odsouhlasili i dodávání osobních dat leteckých pasažérů nad rámec toho, co je Washingtonu ochoten poskytovat Brusel. Američané tak budou dostávat celkem 19 různých dat o českých turistech, které si bude Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost moci archivovat po dobu patnácti let. V letadlech letících z Prahy do USA budou také moci hlídkovat američtí ozbrojení strážci, takzvaní letečtí maršálové.
Vládou oslavovaná dohoda se proto dočkala tvrdé kritiky hned z několika států - Francie, Nizozemska, Španělska a Portugalska. Jejich představitelé Prahu obvinili z porušení pravidel a Spojené státy zase z obcházení Evropské unie.

Slovinské předsednictví EU chtělo včera vytyčit hranice, podle nichž by se měly státy sedmadvacítky řídit při dalších jednáních o vízech. K dohodě ale nedošlo - na jedné straně stály nové členské země spolu s Řeckem, které víza potřebují, proti nim je skupina zemí, od nichž USA víza nepožadují. Někde uprostřed mezi oběma tábory se v tomto sporu nacházejí Irové.

Sytý hladovému nevěří
Přesvědčit své partnery o správnosti českého kroku se nepodařilo ani ministru vnitra Ivanu Langrovi: „Čekali jsme a nic se nestalo, proto jsme se rozhodli jít vlastní cestou,“ řekl a státům, které žádají, aby o vízech vyjednávala pouze Evropská komise, vzkázal, že „sytý hladovému nevěří“.

Ostatním státům, které se budou podobně jako Češi chtít dohodnout s Američany bez pomoci EU, ale nikdo bránit nebude. Na otázku, zda podobné dohody Brusel povolí, odpověděl slovinský ministr vnitra Dragutin Mate kladně. Najít společné stanovisko má unie čas do 13. března, kdy bude s USA jednat o letecké bezpečnosti.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.