Lidovky.cz

Popravě Saddámova bratrance nic nebrání

Svět

  11:32
BAGDÁD - Alí Hasan Madžíd bude za několik dní popraven. Vykonání trestu nad bratrancem bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna už schválila i tříčlenná prezidentská rada. Madžíd, známý také pod přezdívkou chemický Alí, má podle rozsudku na svědomí životy tisíců iráckých Kurdů.

Ali Hassan Madžíd známý jako Chemický Alí. foto: AFP

K trestu smrti ho odsoudili loni v červnu a vykonání exekuce bránilo právě chybějící rozhodnutí prezidenta a dvou viceprezidentů, kteří tvoří prezidentskou radu.

Po invazi do Kuvajtu v roce 1990 Saddám bratrance jmenoval guvernérem Kuvajtu, ale po třech měsících ho dovolal z obav, že Madžídovy tvrdé metody urychlí vytvoření protiirácké koalice na obranu Kuvajtu. Po válce v Perském zálivu v roce 1991 se Madžíd stal ministrem vnitra a Saddám ho pověřil likvidací šíitského povstání na jihu země. Madžíd byl dopaden v srpnu 2003. V loňském procesu hájil svá rozhodnutí zničit kurdské vesnice biologickými a chemickými zbraněmi v tak zvané operaci Anfál jako správná a odmítl se za ně omluvit. Madžídovi je připisován také masakr 5000 Kurdů ve vesnici Halabdža v roce 1988. Proces s viníky má být oddělený a zatím nezačal.

Madžíd byl spolu s bývalým ministrem obrany Sultánem Hašímem Tajem a někdejším zástupcem šéfa operací irácké armády Husajnem Rašídem Muhammadem shledán vinným za účast na genocidě Kurdů, při níž zahynulo v 80. letech 180.000 příslušníků této irácké menšiny.

Odvolací soud verdikt potvrdil loni v září a podle iráckého zákona měly být rozsudky vykonány do měsíce. Popravy byly původně odloženy kvůli postnímu měsíci ramadánu, později se hovořilo o neochotě členů prezidentské rady, v níž je Kurd, sunnita a šíita, rozsudky podepsat.

Irácké vládní zdroje oznámily, že se potíže podařilo překonat. Z informací vyplývá, že prezidentská rada zřejmě rozhodla jenom o Madžídovi a nikoli o dvou zbývajících odsouzencích. "Schválili rozsudek před dvěma dny," řekl nejmenovaný poradce premiéra Núrího Málikího. O přesném datu vykonání popravy oběšením rozhodne vláda, ale podle zdroje je to otázka několika dní. Američtí vojáci, kteří odsouzence střeží na své základně, prý zatím oficiální žádost o vydání nedostali.

Zdroj blízký prezidentské radě sdělil, že na případ Taje a Muhammada mají členové rady odlišné názory a že tento problém zbývá dořešit. Madžídovu popravu prý ale schvalují všichni, protože tento muž je v Iráku spojován s největšími brutalitami minulého režimu.

V Iráku odklady Madžídovy popravy vzbuzují rozčarování hlavně mezi šíity. Hovořilo se o váhání Američanů vydat k vykonání trestu zejména Taje, který v 90. letech projevil ochotu spolupracovat s americkou Ústřední zpravodajskou službou na svržení Saddáma. Irácký zákon neumožňuje omilostnit osoby odsouzené za zločiny spáchané za Saddámovy vlády, ale přesto se začaly hledat právní cesty, jak Taje od exekuce zachránit.

Proces s Madžídem a dalšími bylo druhé soudní řízení proti osobám, které byly u moci za Saddámovy vlády. Během jeho první části šlo o perzekuci šíitů z města Dudžail po nezdařeném atentátu na prezidenta v roce 1982. Mezi obžalovanými a později odsouzenými byl také Saddám, který dostal trest smrti. Vykonán byl v prosinci roku 2006. Loni v srpnu byl zahájen třetí proces s 15 bývalými prominenty kvůli jejich podílu na násilném potlačení šíitského povstání v roce 1991. Mezi obžalovanými je také Madžíd.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.