Lidovky.cz

Tibeťané se bouří proti Číně

Svět

  17:40
LHASA - V Tibetu zuří nejsilnější protičínské demonstrace za posledních 20 let. Stovky lidí protestují v místním správním středisku Lhasa, kde zapálily obchody a policejní vozy. Ve městě bylo při konfliktu zraněno několik osob. Internetový server BBC hovoří nejméně o dvou mrtvých. Mniši z obsazených buddhistických klášterů drží hladovku.

Indická policie zasahuje proti exilovým Tibeťanům, kteří se pokouší proniknout na území Tibetu. foto: AFP

Vláda Tibetské autonomní oblasti oznámila, že má dostatek důkazů, aby prokázala, že nynější "sabotáže" v Lhase byly "zorganizovány, vymyšleny a vedeny dalajlamovou klikou". Dalajlamův mluvčí z Indie označil taková obvinění za "naprosto nepodložená".Tibeťané demonstrují proti čínské nadvládě.

Městem se pohybuje prý až 1000 demonstrantů, kteří podpálili několik obchodů v centru Lhasy. "Někteří protestující jsou rozzuření, jiní vyděšení. Bezpečnostní složky prohledávají domy a hledají skrývající se mnichy," řekl jeden z obyvatel města. Na největším náměstí Lhasy podle něj také stojí několik čínských tanků.

Ve městě jsou rozmístěni ozbrojení policisté, ulicemi jezdí obrněná
vozidla. Na náměstí před klášterem Potála, který byl sídlem duchovního
vůdce dalajlamy před jeho odchodem do exilu, stojí několik čínských tanků. Svědci událostí uvádějí, že ve městě se ozývá střelba, policie prý údajně použila i slzný plyn.

Agentura Nová Čína informovala, že několik lidí muselo být hospitalizováno, přesné počty zraněných však nejsou známy.

Protesty v Indii i v Nepálu
Protesty zároveň probíhají i v sousední Indii. Indická policie zatkla 130 Tibeťanů, kteří chtěli pokračovat v protestním pochodu k čínské hranici, aby upozornili na problematiku Tibetu. Demonstranti zahájili pochod, který má trvat půl roku, v indické Dharamsále v pondělí, na něž připadlo 49.výročí protičínského povstání. Indie, jež neschvaluje žádné aktivity proti Číně na svém území, jej tentýž den zakázala.

Proti tisícovce protibetských demonstrantů zásahla v pátek i nepálská policie v metropoli Káthmándú, kde se manifestanti chtěli dostat k čínské ambasádě. Zranění utrpělo 12 buddhistických mnichů.
Exiloví Tibeťané demonstrují proti čínské nadvládě.Ke zdrženlivému postupu při řešení situace ve Lhase vyzvala Čínu v pátek Evropská unie i Spojené státy. Nepokoje vypukly několik měsíců před letní olympiádou v Pekingu, která je pro čínské vedení prestižní událostí.

Dalajlama ze svého exilového sídla v indické Dharamsále vyzval Peking, aby proti tibetským demonstrantům nepoužíval sílu. "Tyto protesty jsou ukázkou hluboce zakořeněného odporu Tibeťanů vůči současné vládě," řekl dalajlama.


Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner sdělil, že Slovinsko jako předsedající země unie připravuje prohlášení žádající Čínu o zdrženlivost a o propuštění zadržených demonstrantů. Americký velvyslanec v Číně Clark Randt v pátek informoval čínské představitele o znepokojení USA nad současnou situací v Tibetu a vyzval je k umírněnému postupu. "Myslíme si, že Peking musí respektovat tibetskou kulturu. Musejí respektovat multietnicitu ve své společnosti," prohlásil mluvčí Bílého domu Tony Fratto.

Dva z mnichů jsou v kritickém stavu poté, co si ve čtvrtek podřezali žíly při pokusu o demonstrativní sebevraždu. Podle RFA by jejich příkladu mohlo následovat mnoho dalších, kteří nevidí jiné východisko ze své situace.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.