Lidovky.cz

Guvernér Tibetu hrozí tvrdými tresty

Svět

  15:21
LHASA - Guvernér čínské vlády v Tibetu mírně zvýšil počet obětí v Tibetu na "16 nevinných civilistů". O obětech z řad postalců neřekl nic konkrétního. Zdůraznil nutnost tvrdého postupu proti těm, kdo páchají zločiny.

Zvýšená přítomnost vojska a policie je znát i v provinciích, které sousedí s Tibetem. foto: ČTK

Při násilných protičínských protestech, které propukly minulý týden v tibetském správním středisku Lhase, bylo zabito 16 nevinných civilistů a tři iniciátoři nepokojů a zraněno bylo na 60 policistů. Na tiskové konferenci v Pekingu to řekl předseda čínské Tibetské autonomní oblasti Čhampa Phüncchog.

Světové agentury dále citovaly jeho důrazné popření toho, že by bezpečnostní síly v pátek střílely do demonstrantů v Lhase. Guvernér Phüncchog současně přislíbil tvrdý zákrok proti těm účastníkům protestů, kteří se dopustili vážných zločinů. Naproti tomu ti, kdo projeví lítost, mohou prý očekávat shovívavost.

Vlna protičínských demonstrací propukla v Lhase před týdnem, kdy si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po kterém duchovní vůdce dalajlama musel odejít do exilu. Nepokoje, které patří k nejsilnějším za poslední dvě desetiletí, vyvrcholily v pátek, kdy povstání zastavil až tvrdý zásah čínských bezpečnostních sil.

Nenávist na cenzurovaném internetu
Zpravodajství čínské televize z oblasti se omezilo na odvysílání záběrů údajných čínských obchodníků z Lhasy, kteří vyprávěli, jak je dav přinutil i s rodinami vyskočit z horního patra jejich domů tím, že tyto domy zapálil. "Moje žena utrpěla skokem těžká zranění, osmnáctiletá sestřenice uhořela, protože se neodvážila skočit," řekl jeden z nich televizi CCTV.

Agentura AFP upozorňuje na prudký vzrůst nenávistných reakcí a výzev k násilnému zakročení proti demonstrujícím, a dokonce k jejich zabíjení, které se objevují na chatových stránkách čínského internetu. Internetové stránky jsou přitom cenzurovány vládou. Jen na hlavním čínském portálu Sina.com bylo za dnešní dopoledne zaregistrováno přes 27.000 uživatelských příspěvků na toto téma se silně negativním laděním, i když přispěvatelé Tibeťany jako cíl případného násilí výslovně nejmenují.

"Existuje jediné slovo, jak postupovat proti separatistům, kteří nám chtějí zabránit v konání
olympijských her: zabít je!" cituje AFP příspěvek pisatele z Čchung-čchingu na jihozápadě země. "Separatisty je třeba zabít," tvrdí jiný příspěvek z Čching-chaje na severozápadě země, kde žije tibetská menšina. V jednom příspěvku se objevil pouze sedmkrát opakovaný znak "ša" (zabít). Pouze jediný příspěvek, pocházející z Che-nanu, volal podle AFP po smíru a uklidnění: "Žádné násilí! Zachovat harmonii!"

Čínské orgány zablokovaly přístup na většinu zahraničních informačních stránek, včetně portálu YouTube, jakmile zveřejnily záběry z demonstrací a zásahů proti nim v Tibetu.

Za svobodný Tibet
Před zastoupením OSN v nepálském Káthmándú dopět demonstrovalo asi sto Tibeťanů a buddhistických mnichů proti čínskému násilí v sousedním Tibetu. Policie proti nim zasáhla a řadu demonstrantů zadržela.

Demonstrace v Káthmándú probíhala zcela pokojně, účastníci nesli transparenty s hesly Svobodný Tibet a vyzývali OSN, aby vyšetřila násilí čínských orgánů z uplynulých dní proti Tibeťanům v Lhase. Policie ale proti demonstrantům náhle zasáhla a vytlačila je od zastupitelství OSN. Asi 44 demonstrantů, ze značné části buddhistických mnichů, bylo pak zadrženo.

V sousední Indii uspořádali exiloví Tibeťané obdobnou demonstraci před sídlem OSN v Dillí, indická policie však umožnila její klidný průběh. Na závěr protestu se jeho organizátoři sešli s představiteli mise a převzali výzvu, aby světová organizace odsoudila potlačování práv Tibeťanů.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.