Lidovky.cz

Dohoda o radaru je tu

Svět

  11:34aktualizováno  16:47
BUKUREŠŤ - Ujednáno. Česko se dohodlo se Spojenými státy na hlavní smlouvě o umístění amerického protiraketového radaru v Brdech. Svůj souhlas s ním s největší pravděpodobností vyjádří i ostatní státy NATO, které mají potvrdit, že je zařízení ochrání před hrozbou balistických střel.

Americký prezident George Bush na zasedání NATO v Bukurešti. foto: ČTK

Dohodu oznámil na okraj summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se setkal se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. Samotná smlouva má být podle něj podepsána počátkem května. Ministr Karel Schwarzenberg se domnívá, že v květnu by měla být podepsána i smlouva o pobytu vojsk USA na českém území - takzvaná SOFA. Jisté to ale není. Mluvčí českého ministerstva obrany Andrej Čírtek sdělil, že vyjednavače podmínek obsažených v této smlouvě čekají ještě dvě kola jednání.

Přečtěte si společné prohlášení ČR a USA

Severoatlantická aliance plány na vybudování systému protiraketové obrany ve střední Evropě, jehož součástí je i radar, zřejmě plně podpoří. S odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele americké administrativy o tom informovaly světové agentury.


Premiér Mirek Topolánek řekl, že NATO rovněž uznalo, že zvažovaná základna je podstatným příspěvkem k ochraně spojenců před zvyšující se hrozbou šíření balistických raket. Aliance proto podle něj počítá s jeho začleněním do vlastní protiraketové obrany.

"Bylo zdůrazněno, že tento radar bude integrální součástí jakékoli budoucí protiraketové obrany na aliančním základě," řekl Topolánek.

Uvozovky dolníNATO počítá s tím, že radar bude integrální součástí jakékoli budoucí protiraketové obrany na aliančním základěUvozovky horní.

Jednání mezi Varšavou a Washingtonem ale ještě nejsou tak daleko jako ta s Prahou. Polsko navíc vznáší různé a podle některých hlasů dost rozsáhlé požadavky, například na posílení jejich vojenských kapacit. Existuje tak i možnost, že by nakonec mohl být zbudován jen radar.

Rusové už raketami nehrozí
Šéf americké protiraketové obrany MDA Henri Obering již dříve řekl, že USA budou mít zájem na umístění radaru i v případě krachu v jednání s Polskem. Tuto možnost naznačil i první náměstek českého ministra zahraničí a vyjednavač o radaru Tomáš Pojar. Ten před časem uvedl, že i samotný radar posílí bezpečnost Česka.

Aliance by si dnes rovněž měla dát za cíl vypracovat do dalšího summitu, který se uskuteční příští rok, varianty takového protiraketového aliančního systému, který by pokrýval celé území členů NATO. Americký systém totiž podle analýz nepokrývá například část jihovýchodní Evropy.

Společenství také společně vyzve Rusko, aby se vzdalo svých námitek vůči systému. Moskva americké plány dlouhodobě kritizuje a odmítá argument Washingtonu, že štít má chránit Spojené státy a Evropu před případným útokem z Íránu.

Rusko mimo jiné České republice a Polsku pohrozilo, že na ně namíří své rakety. Podle dnešních informací ruské agentury Interfax však v poslední době napětí mezi Moskvou a USA polevilo a Rusové prý už přestali uvažovat o konkrétních vojenských odvetných krocích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.