Lidovky.cz

Putin: Ďábel se skrývá v detailech

Svět

  10:27
SOČI - Na dnešním setkání prezidentů USA a Ruska George Bushe a Vladimira Putina v Soči, byla přijata deklarace, podle které Moskva nesouhlasí s rozhodnutím USA postavit v České republice a Polsku prvky protiraketového systému.

Americký prezident George Bush a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na dnešním jednání v Soči foto: AFP

Moskva však oceňuje opatření, které Spojené státy navrhly, aby rozptýlily ruské obavy. V deklaraci, která byla dnes přijata dále stojí, že obě země po dnešní schůzce zintenzivní dialog o spolupráci v oblasti protiraketové obrany.

"V našem principiálním vztahu k americkým plánům nenastaly žádné změny, řekl na společné tiskové konferenci Putin a dodal, že americký prezident se upřímně snaží tento problém vyřešit.

Bush na stejné tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy a Rusko chtějí ve spolupráci s Evropou vytvořit společný systém umožňující reagovat na strategické hrozby.

Podle Putina by právě práce na podobném globálním systému byla nejlepším způsobem, jak odstranit ruské obavy z nyní plánovaných evropských základen amerického protiraketového deštníku. "Pokud se nám to nepodaří, budeme trvat na tom, aby byla zajištěna opatření¨k transparentnosti a kontrole, která by byla objektivní a prováděla by se trvale s využitím expertů v těchto objektech, s jejich trvalou přítomností," řekl ruský prezident.

"Ruská strana jasně vyjádřila, že nesouhlasí s rozhodnutím o vzniku objektů americké protiraketové obrany v Polsku a Česku a potvrdila své dříve předložené iniciativy. Nicméně ocenila opatření navržená USA a prohlásila, že v případě jejich odsouhlasení a vyplnění budou významnými a užitečnými z pohledu snížení ruských obav," citovala agentura ITAR-TASS z dokumentu, který označila jako Sočskou deklaraci.

Obě strany se podle tohoto dokumentu dohodly na intenzivnějších diskusích o protiraketové obraně jak při vzájemných schůzkách tak na mnohostranných jednáních. Rusko i USA mají podle deklarace zájem na vzniku systému reakce na možné raketové hrozby, v němž by jako rovnoprávní partneři figurovaly USA, Rusko i Evropa.

Putin novinářům řekl, že je "opatrným optimistou" pokud jde o možnosti vyřešení sporu s USA o protiraketovou obranu. "Ďábel se skrývá v detailech," podotkl ruský prezident s tím, že mnohé záleží na schopnostech expertů obou stran najít řešení. Bush zopakoval, že studená válka je minulostí a budovaný systém v Evropě není namířen proti Rusku.

Po dnešní poslední schůzce Bushe a Putina v jejich současných funkcích jednal americký prezident i s nově zvoleným ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Tomu Putin předá Kreml za měsíc; Bush opouští Bílý dům příští rok v lednu.

Rusko proti americkým plánům na vznik prvků protiraketového systému v Polsku a České republice protestuje dlouhodobě, neboť je vnímá jako hrozbu vlastní bezpečnosti i strategické rovnováze ve světě. Moskva navrhovala zmrazení tohoto projektu a nabízela vlastní radar v ázerbájdžánské Gabale a druhý v jižním Rusku.

Američané se na nejvyšší úrovni snažili ruské obavy rozptýlit několika návrhy, mezi kterými zřejmě figuruje i nabídka ruských inspekcí v objektech v ČR a Polsku či omezení schopností radaru v českých Brdech.

Putin po jednání řekl, že "trvalá přítomnost ruských expertů v objektech amerického protiraketového deštníku v Polsku a České republice by pomohla rozptýlit obavy Moskvy z celého systému."

Česko a USA tento týden na summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti oznámily, že základní dohoda o umístění amerického radaru na českém území je dokončena. Dokument by měl být podepsán příští měsíc a poté podléhá ratifikaci v českém parlamentu. Podle průzkumů veřejného mínění většina obyvatel ČR s umístěním amerického radaru v Česku nesouhlasí.

Rusko by se mělo stát členem WTO
Rusko i Spojené státy chtějí, aby se ještě letos Moskva stala členem Světové obchodní organizace (WTO). Tento záměr na dnešním jednání v jihoruském letovisku Soči potvrdili prezidenti obou zemí Vladimir Putin a George Bush. Přes pokračující spory v otázce amerického protiraketového deštníku jsou prý Rusové a Američané partnery a nikoli protivníky.

Společně například hodlají zesílit boj proti světovému terorismu a chtějí likvidovat teroristické organizace a jejich sítě. "Máme spory, ale hledáme způsoby jejich řešení," řekl Putin na tiskové konferenci po jednání s Bushem. Jejich schůzku označuje Kreml za historickou: je to totiž s největší pravděpodobností poslední setkání obou mužů v jejich současných funkcích.

"Podporuji ruské úsilí o vstup do WTO," prohlásil podle agentury ITAR-TASS americký prezident. Bush dodal, že podporuje i ukončení platnosti takzvaného Jackson-Vannickova dodatku z roku 1974, který váže udělení americké doložky nejvyšších výhod Rusku jako nástupnické zemi Sovětského svazu na stav dodržování lidských práv, především na možnost emigrovat ze země.

V takzvané Sočské deklaraci, kterou dnes prezidenti podepsali, jsou i další sliby posílení ekonomické spolupráce obou zemí. V deklaraci je za velké nebezpečí pro Rusko, USA i další země označen terorismus především ve spojitosti s hrozbou šíření zbraní hromadného ničení.

Společně proti terorismu
Rusko a USA si v této souvislosti prý budou více vyměňovat
informace o teroristických skupinách i konkrétních možných hrozbách. Rusko s USA také podle deklarace v nejbližší době podepíší dohodu o spolupráci při mírovém využití jaderné energie, parafované loni v létě.

"Umožní ruským a americkým firmám zakládat společné podniky a převážet mezi oběma zeměmi jaderný materiál, reaktory a základní komponenty reaktorů," stojí v deklaraci.

Obě země dnes také vyzvaly Írán, aby dodržoval požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Deklarace zdůrazňuje, že Rusko i USA mají zájem na politickém a diplomatickém úsilí a rozhovorech, při nichž by bylo možné najít garance o výlučně mírovém charakteru íránského jaderného programu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.