Lidovky.cz

Štafetu s pochodní provázely incidenty

Svět

  15:14
LONDÝN - Zatím nejméně proti 15 osobám musela dnes zasahovat britská policie při protičínských protestech a incidentech, které podle očekávání provázejí od začátku dnešní slavnostní štafetu s olympijskou pochodní napříč Londýnem policistů.

Demonstrující muž se snažil dostat k olympijské pochodni. Byl však zadržen londýnksou policií. foto: AFP

Na bezpečnost účastníků štafety a přihlížejících dohlíží na 2000 policistů. Dva demonstranti proti porušování lidských práv v Tibetu Pekingem, který hostí letošní letní olympiádu, byli zatčeni poté, co se pokusili uhasit olympijský oheň hasícím přístrojem při předávání pochodně mezi dvěma účastníky štafety v centru města.

Zde se poté policie zmocnila i muže, který se snažil vytrhnout pochodeň z rukou jedné běžkyně. Zadrženi byli také tři lidé, kteří se předtím snažili dostat do autobusu provázející štafetu na severozápadě metropole u stadionu ve Wembley, odkud jako první vyběhl se symbolickým ohněm držitel olympijského zlata ve veslování Steve Redgrave.

Celkem nejméně 15 lidí bylo podle BBC zatčeno při různých incidentech na trase dlouhé 50 kilometrů, kterou se účastníci štafety rozhodli urazit v době od 11:30 do 19:00 SELČ. Pronést pochodeň ulicemi britské metropole, a to pěšky, na kole, ale i na lodi či autobusem se rozhodlo 80 sportovců a celebrit. Některé známé osobnosti však nabídku nést olympijský oheň odmítly.

Například špičkový britský hráč badmintonu Richard Vaughan to odůvodnil tím, že tak chce upozornit na porušování lidských práv v Číně. Nést pochodeň se přes možné napadení ze strany protičínských demonstrantů rozhodla čínská velvyslankyně v Londýně. Její plánovanou trasu však< organizátoři z bezpečnostních důvodů na poslední chvíli změnili. 

Olympijská pochodeň byla do Londýna, který bude hostit olympiádu v roce 2012, převezena čínskými aerolinkami z ruského Petrohradu. Pochodeň byla¨zažehnuta v Řecku a má do 8. srpna, kdy při zahajovacím ceremoniálu her v Pekingu zapálí olympijský oheň na hlavním stadionu, procestovat celkem 140.000 kilometrů napříč světem.

Jedná se o nejdelší trasu v historii her: podle agentury Reuters tak Čína chce demonstrovat svůj sílící ekonomický a politický vliv ve světě. Větší protičínské protesty než v Londýně se čekají v Paříži, ve které bude pochodeň putovat v pondělí.

Demonstranti, kteří odsuzují Čínu za její politiku v Tibetu, se již koncem března pokusili v Aténách zabránit předání olympijské pochodně do rukou čínských představitelů. Aktivisté protestují proti březnovému krvavému potlačení protičínských nepokojů v Tibetu. Podle čínských oficiálních údajů při potlačování nepokojů zahynulo 22 lidí, tibetské exilové organizace hovoří o nejméně 140 obětech čínské represe.

Britský premiér Gordon Brown a někteří další evropští představitelé však vyjádřili přesvědčení, že narušovat a bojkotovat olympijské hry ničemu neprospěje. Poukazují přitom na to, že proti bojkotování olympiády v Číně se vyjádřil i tibetský duchovní vůdce dalajlama. Redgrave usoudil, že tlak na zlepšení ochrany lidských práv Pekingem nepřísluší sportovcům, ale politikům a obchodníkům, kteří s Čínou spolupracují. 

Samotné olympiádě podle všeho žádný větší bojkot nehrozí, ale je již jasné, že mnoho politických a dalších osobností odmítne účast na zahajovacím ceremoniálu v Pekingu. 
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.