Lidovky.cz

Čína se chce bavit s dalajlámou

Svět

  11:46
PEKING - Je to začátek nového vztahu Číny k dalajlámovi? Možná. Zástupci pekingské vlády oznámili, že se v nejbližších dnech setkají s osobním zástupcem tibetského duchovního vůdce. Toho Čína v poslední době obviňuje především z rozpoutání nepokojů na tibetských území v souvislosti s olympiádou. Čínské ministerstvo zahraničí se ke zprávě nevyjádřilo.

Tibetský duchovní vůdce dalajláma odmítá bojkot olympiády v Číně. foto: ČTK

"Vzhledem k dalajlamovým opakovaným žádostem o obnovení dialogu bude v nadcházejících dnech příslušné ministerstvo kontaktovat dalajlamova osobního zástupce a zahájí s ním jednání," citovala Nová Čína vládní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

"Věříme, že...dalajlama zastaví aktivity zaměřené na rozdělení Číny, přestane podněcovat násilí a přestane narušovat a sabotovat olympijské hry v Pekingu," doplnil vládní zdroj.

Uvozovky dolníVzhledem k dalajlamovým opakovaným žádostem o obnovení dialogu bude v nadcházejících dnech příslušné ministerstvo kontaktovat dalajlamova osobního zástupce a zahájí s ním jednáníUvozovky horní


Dalajlama se podle svého mluvčího Tändzina Takhly cítí být povinen vyřešit situaci v Tibetu. "A jediný způsob, jak vyřešit tibetské problémy, je jednání tváří v tvář s čínskými představiteli," doplnil Takhla. Podle  mluvčího zatím duchovní vůdce Tibeťanů oficiální nabídku k jednání nedostal, každou možnost dialogu s Čínou nicméně vítá.

Od roku 2002 vedli dalajlamovi zástupci s čínskou vládou šest kol rozhovorů, která však skončila neúspěšně. Zatím poslední jednání byla ukončena v červnu 2007. Kritici Číny tvrdí, že Peking využívá rozhovory pouze k tomu, aby ukázal světu připravenost jednat a získal čas. O skutečné řešení problémů údajně nemá zájem.

Peking rovněž podmiňuje zahájení dialogu přímo s dalajlamou tím, že tibetský duchovní vůdce přestane prosazovat nezávislost Tibetu a uzná čínskou svrchovanost nad autonomní oblastí. Dalajlama už několikrát prohlásil, že usiluje jen o zavedení skutečné autonomie Tibetu v rámci Číny, nikoli o jeho samostatnost.

Čína obviňuje dalajlamu ze zinscenování březnových nepokojů, které se z tibetského správního centra Lhasy rozšířily po celém Tibetu a do sousedních provincií s tibetskou menšinou. Při nepokojích podle oficiálních údajů zemřelo 22 lidí, tibetské exilové zdroje uvádějí až 140 mrtvých.

Podle Číny chtěl dalajlama podnícením nepokojů diskreditovat a sabotovat srpnovou olympiádu. Dalajlama takové obvinění odmítá a opakovaně prohlásil, že pekingské hry podporuje.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.