Lidovky.cz

Barmská junta zabavila pomoc OSN

Svět

  18:00
RANGÚN - Barmská vojenská junta zabavila veškerou potravinovou i technickou pomoc, kterou Světový program pro výživu (WFP) poslal obětem cyklonu Nargis. Organizace OSN proto pomoc do Barmy prozatím přerušila. Junta však informaci označila na "neopodstatněné obvinění." Podle posledních informací by měla WFP pomoc obnovit v sobotu.

Podle odhadů britské humanitární organizace Oxfam cyklon Nargis postihl až 1,5 milionu obyvatel Barmy (Myanmaru). foto: ČTK

Do Barmy zatím dorazilo 11 letadel s humanitární pomocí. Jeden letoun nicméně junta odeslala zpět, protože na palubě byl i záchranářský tým a novináři údajně bez povolení ke vstupu. 

Uvozovky dolníTyto nejspíš byrokratické průtahy vyvolávají problémy, které jsou při humanitární pomoci v moderní době bezprecedentníUvozovky horní



"Tyto nejspíš byrokratické průtahy vyvolávají problémy, které jsou při humanitární pomoci v moderní době bezprecedentní," řekl mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Paul Risley. V Thajsku přitom čeká řada humanitárních skupin a organizací, které jsou připraveny pomoci, jakmile dostanou povolení. Čekají také američtí experti, stejně jako vojenská dopravní letadla a vrtulníky s americkou pomocí, ale barmská junta jim odpírá vstup do zpustošených oblastí.
Cyklon Nargis se přes jižní část Barmy přehnal před týdnem v sobotu a zanechal za sebou 23.000 mrtvých a 42.000 pohřešovaných. Americká chargé d'affaires v Barmě ale odhaduje celkový počet obětí až na 100.000, toto číslo nicméně zatím nebylo oficiálně potvrzeno. Podle odhadů OSN cyklon celkově postihl na 1,5 milionu lidí.

Thajský premiér Samak Suntcharavedž se chce v neděli vydat do Barmy a pokusí se její vládce přesvědčit, aby přijali americkou pomoc. Australský premiér Kevin Rudd vyzval země jihovýchodní Asie a Čínu, aby vyvíjely na Barmu větší tlak. "Barmský režim se chová děsivě," řekl australský ministerský předseda. Nicméně šéf programu humanitární pomoci OSN John Holmes zapochyboval, zda otevřená kritika barmského režimu něčemu pomůže. "V této chvíli mi není jasné, zda situaci nějak zlepší, když je budeme napadat. Musíme s nimi pracovat," řekl v rozhlasovém rozhovoru.

Junta se nadále zaměřuje na sobotní referendum o změnách v ústavě, které sama navrhla. Hlasování chce uspořádat všude kromě oblastí nejhůře postižených katastrofou. V televizním poselství, které se nezmínilo o cyklonu, vyzvala občany, aby splnili občanskou povinnost a hlasovali pro ústavu. Kritici tvrdí, že vláda nechce do země vpustit cizince právě před referendem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.