Lidovky.cz

Chci být mučedníkem, řekl mozek útoků

Svět

  18:27
Guantánamo - Na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě poprvé předstoupila před soud pětice mužů obžalovaných ze zosnování teroristických útoků na USA z 11. září 2001, při kterých přišlo o život téměř 3000 lidí. V soudním procesu, který sám o sobě začne pravděpodobně 15. září, hrozí všem trest smrti. Chálid Šajch Muhammad, který je považován za "mozek" celé operace řekl, že chce být mučedníkem.

Kresba ze soudní síně. foto: ČTK

Pákistánci Chálid Šajch Muhammad, jeho synovec Alí Abdal Azíz, Jemenci Ramzí bin Šibh a Valíd Attaš a Mustafá Ahmad Havsáví ze Saúdské Arábie si vyslechli obžalobu.
Chálid Šajch Muhammad, který je považován za "mozek" celé operace, jenž vymyslel útok pomocí unesených letadel na newyorská "dvojčata" a budovu Pentagonu ve Washingtonu, dnes prohlásil, že trest smrti hodlá přijmout. Další čtyři obžalovaní byli jeho údajnými komplici.

Jak poznamenaly tiskové agentury, obžalovaní, oblečení v bílém, se po příchodu do soudní síně zdáli být uvolnění a před přelíčením se spolu bavili arabsky. Chálid měl brýle s tlustými skly, upravenou šedivou bradku a turban, což bylo podle agentur v přímém kontrastu s fotografií po jeho zatčení z roku 2003, na níž byl s rozcuchanými vlasy, neoholeným obličejem a tričkem s trčícími chlupy na hrudníku.

Uvozovky dolníTo je to, co si již dlouho přeji, stát se mučedníkem.Uvozovky horní

Když soudce upozornil Chálida na hrozbu trestu smrti, pokud bude uznán vinným, obviněný řekl: "To je to, co si již dlouho přeji, stát se mučedníkem." Poté byl dotázán, zda je spokojen s přiděleným vojenským obhájcem.

Na to začal vstoje zpívat arabsky a v pauzách sám překládat text velebící Alláha. Zároveň dodal, že bůh mu slouží za štít, že mu jeho víra nedovoluje přijmout právníka od USA a že se chce obhajovat sám. Totéž žádal Valíd Attaš a dá se očekávat, že stejný požadavek zazní i od ostatních.

Chálid také kritizoval USA za údajnou křižáckou výpravu v Afghánistánu a v Iráku a rovněž za to, že v některých amerických státech je uzákoněno manželství mezi osobami stejného pohlaví. Soudní přelíčení, kterému předsedá plukovník Ralph Kohlmann a které mohli sledovat v přímém přenosu na obrazovce přizvaní novináři a další osoby v jiné místnosti, začalo četbou obžaloby. Kromě toho, že obvinění měli uvést, zda přijímají přidělené vojenské obhájce, měli také příležitost se vyslovit, zda se ve smyslu obžaloby cítí vinni či nikoliv.

Sledování přelíčení přes obrazovku má podle soudních zdrojů sloužit k přerušení vysílání v případě, že soud chce zabránit tomu, aby obvinění při odpovědích šířili teroristickou propagandu, anebo aby se dostaly na veřejnost tajné informace.
Údajní teroristé jsou obviněni celkem ze 169 akcí namířených proti Spojeným státům, včetně spiknutí, vraždy, terorismu nebo útoku na civilisty a civilní objekty.

Terč kritiky: násilné metody výslechů

Proces má však řadu kritiků, kterým se nelíbí, že vyšetřovatelé k získávání důkazů podle nich používali i násilné metody výslechu, včetně takzvaného waterboardingu, při němž je u vyslýchaného vyvoláván dojem, že se topí. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) přiznala užití této metody u tří podezřelých, podle Pentagonu ovšem budou takto získané důkazy u soudu nepřípustné. Obhájci obviněných již také upozornili, že budou požadovat, aby k takovým důkazům soud vůbec nepřihlížel.

Chálid mimochodem dnes zpochybnil svou výpověď z loňska, získanou během kontroverzních výslechů, že vůdci Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi předložil sám plán na útok pomocí unesených letadel a že na všechno osobně dohlédl "od A do Z". Tvrdil, že jeho odpovědi byly špatně přetlumočeny a že mu byla "vkládána slova do úst".

Samotné soudní řízení má nejistou budoucnost vzhledem k tomu, že americký nejvyšší soud má tento měsíc rozhodnout o právech vězňů na Guantánamu, což
by mohlo vést k odkladu či dokonce ke zrušení procesu. Jeho zahájení v polovině září obhajoba odsoudila jako snahu záležitost politizovat před prezidentskými volbami v listopadu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.