Lidovky.cz

Nepolitizujte hry, je to proti jejich duchu

Svět

  11:18
PEKING - Nejvyšší představitel Číny, která chtěla při olympiádě cenzurovat internet, žádá novináře o objektivitu. Prezident Chu Ťin-tchao při výjimečném setkání s tiskem vyzval zahraniční žurnalisty, aby "nepolitizovali" hry, protože to odporuje olympijskému duchu.

Prezident Chu Ťin-tchao při výjimečném setkání s tiskem vyzval zahraniční žurnalisty, aby "nepolitizovali" hry. foto: MARK RALSTON AFP

Při tiskové konferenci s vybranou skupinou žurnalistů z jiných zemí Chu apeloval na zahraniční média, aby respektovala čínské zákony a vyjádřil naději, že jejich reportáže budou objektivní.

"Je nevyhnutelné, aby lidé z různých zemí a oblastí chápali, že nejsou v různých otázkách zajedno," prohlásil prezident. "Jsem přesvědčen, že politizování olympiády řešení těchto otázek nijak neprospěje a navíc je proti olympijskému duchu," dodal čínský prezident. V rámci polemiky kolem cenzury vyzval Chu žurnalisty, aby se podřídili čínskému právu a "psali objektivní reportáže".

Reformy prý přijdou po olympiádě
"Nadále budeme poskytovat prostředky, aby zahraniční novináři mohli cestovat. Pochopitelně doufáme, že zahraniční tisk se podřídí čínským zákonům a pravidlům a že bude poskytovat objektivní informace o tom, co se tady děje," dodal během setkání s dvacítkou médií v pekingském Paláci lidu.

Čínský prezident v prohlášení před novináři slíbil zevrubné ekonomické a politické reformy po skončení olympiády. Čínskou prioritou je podle jeho slov neustále prohlubovat ekonomický a sociální rozvoj, nicméně rychlý čínský růst "nepředstavuje ohrožení pro svět". Nutné jsou určité politické změny, jež mají zamezit korupci a naplnit rostoucí požadavky občanů na prosazení vlastního hlasu ve vládě, dodal Chu.

Organizátoři olympiády a Mezinárodní olympijský výbor se nakonec přeci jen dohodli na tom, že omezení přístupu k internetu bude pro novináře v dějišti her zrušeno.

"Problém byl vyřešen. Obě strany se sešly minulou noc a shodly se, že možnosti využití internetu budou stejné jako na ostatních olympiádách," uvedla viceprezidentka MOV Gunilla Lindbergová.

Čínští pořadatelé sice slibovali zahraničním novinářům neomezený přístup k internetu v době her, ale řada stránek kritizujících tamní vládu v otázce lidských práv, jako například web organizace Amnesty International, byla dosud zablokována.

Situace by se nyní měla změnit a novináři budou mít po dobu her volný přístup na internet. Podle šéfa komise MOV pro média Kevana Gospera už byly odblokovány stránky Deutsche Welle, Amnesty International či čínské pobočky BBC. I v průběhu her však některé weby přece jen zůstanou pro novináře zapovězené. "Jsou to stránky s pornografickým materiálem či takové, které podle názoru čínské vlády rozvracejí národní zájmy. To je normální ve většině zemí světa," dodal Gosper.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.