Lidovky.cz

Bush posílá Riceovou, EU pozorovatele

Svět

  22:02
Americký prezident George Bush vyjádřil znepokojení nad tím, že Rusko by v Gruzii mohlo porušovat sjednané příměří. Na znak podpory Gruzie proto vyslal do Tbilisi svou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou a oznámil zahájení humanitárních dodávek. Také Gruzie obviňuje Rusko z porušování příměří, což Moskva odmítá. Stejně jako to, že by ruští vojáci loupili a drancovali.

Gruzínci u svých zničených domovů foto: ČTK

Evropská unie přišla s plánem vyslat do Gruzie své pozorovatele. Americký prezident důrazně vyzval Moskvu, aby dodržela dané slovo a aby v plném rozsahu umožnila americkou humanitární pomoc.

Rozbombardovaná Gruzinská uliceGruzínský prezident Michail Saakašvili interpretoval Bushovo oznámení o amerických humanitárních dodávkách tak, že americká armáda převezme kontrolu nad gruzínskými přístavy a letišti, což Pentagon okamžitě odmítl. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře kritizoval Spojené státy a řekl, že si musejí vybrat mezi partnerstvím s Moskvou anebo s gruzínským vedením. Washington podle Lavrova podporou gruzínského prezidenta hraje na Kavkaze nebezpečnou hru.

Ministři zahraničí NATO se příští týden sejdou na mimořádné schůzce v Bruselu, aby projednali situaci kolem Gruzie. Není pravděpodobné, že by se před touto schůzkou uskutečnilo zasedání Rady NATO-Rusko, jak si to přeje Moskva. Podle ruského vyslance při NATO Dmitrije Rogozina USA jednání rady blokují. To americký velvyslanec odmítl.

Evropská unie chce do Gruzie poslat své pozorovatele, aby tam přispěli ke stabilizaci příměří v gruzínsko-ruském konfliktu kolem separatistické Jižní Osetie. V Bruselu to uvedl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner po setkání šéfů diplomacií EU. Pozorovatele je podle něj připravena vyslat řada zemí, ale sedmadvacítka zároveň chce chce, aby v OSN byla nejdříve přijata příslušná rezoluce. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg
řekl, že se na misi hodlá podílet také Praha.

Moskva: Naši vojáci v Gori nerabovali
I když prezidenti Ruska i Gruzie souhlasí s mírovým plánem, který jim v úterý předložil jejich francouzský kolega Nicolas Sarkozy, do severogruzínského města Gori, ležícího nedaleko Jižní Osetie, dnes podle gruzínské vlády vjelo asi 50 ruských tanků, ruské síly město ostřelovaly a prý i drancovaly. Ruský generální štáb však pohyb svých vojsk v Gruzii
popřel a také ministr zahraničí Sergej Lavrov trvá na tom, že v Gruzii žádné ruské jednotky nejsou.

Ruští vojáci v GruziiMoskva později dementovala zprávy o tom, že by ruští vojáci loupili v severogruzínském městě Gori. Prý jen operovali kolem města, aby zajistili tamní opuštěný gruzínský sklad zbraní. "Zprávy šířené západními médii o pohybech ruských vojsk na gruzínském území směrem k Tbilisi, stejně jako o loupení v Gori, nemají absolutně žádné opodstatnění," uvedlo ve svém prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Cena ropy také kvůli konfliktu strmě roste
Náměstek gruzínského ministra obrany Bato Kutelija oznámil, že ruské jednotky opustily západogruzínské město Zugdidi kousek od separatistické Abcházie. Gruzie podle něj také očekává, že ruské jednotky brzy opustí i město Gori, poblíž hranic s konfliktní Jižní Osetií.

Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) je v rozsáhlých oblastech Jižní Osetie zcela zničena infrastruktura a humanitární organizace se velmi těžko dostávají k lidem, co opravdu potřebují pomoc. Pomoc Červeného kříže bude podle MVČK potřebovat 35.000 až 50.000 lidí. Do humanitární pomoci se zapojila také Česká republika. Ceny ropy na světových trzích dnes také kvůli konfliktu v Gruzii citelně rostly a večer se jejich růst ještě zrychlil.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.