Lidovky.cz

Patrioty budou chránit Varšavu

Svět

  14:25
VARŠAVA - Baterie systému vzdušné obrany Patriot bude v Polsku pravděpodobně chránit Varšavu. Její trvalé umístění bylo hlavní podmínkou tamní vlády pro souhlas s vybudování americké protiraketové základny na polském území. "V Polsku je mnoho míst, které vyžadují obranu. Nejvážněji zvažovanou lokalitou je okolí Varšavy coby rozhodovacího centra v zemi," uvedl náměstek polského ministra obrany.

Patriot PAC-3 foto: Reprofoto

"V Polsku je mnoho míst, které vyžadují obranu. Nejvážněji zvažovanou lokalitou je okolí Varšavy coby rozhodovacího centra v zemi," uvedl náměstek polského ministra obrany.

Američané podle polského lisut Dziennik původně chtěli, aby baterie chránila protiraketovou základnu, která má vyrůst v obci Redzikowo u Slupska asi 30 kilometrů od Baltského moře. Polská vláda nicméně tuto možnost odmítla.

Uvozovky dolníV Polsku je mnoho míst, které vyžadují obranu. Nejvážněji zvažovanou lokalitou je okolí Varšavy coby rozhodovacího centra v zemiUvozovky horní


Vysoce postavení úředníci z polského ministerstva zahraničí, kteří si nepřáli být jmenováni, říkají, že toto umístění má značný strategický význam, protože Američané i Poláci jsou toho názoru, že Rusko se stává stále nebezpečnější zemí, jíž je třeba se rychle bránit.

K umístění baterie nedaleko Varšavy přesvědčila polskou vládu i ostrá reakce Ruska, kterou minulý týden vyvolal polský souhlas s umístěním americké protiraketové základny.

Zástupce náčelníka ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn tehdy prohlásil, že dohoda o protiraketové obraně mezi Varšavou a Washingtonem nemůže zůstat nepotrestána. Polsko označil za prioritní terč případných ruských úderů. Ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl, že dohoda je namířena proti Rusku.

Smlouvu o vybudování americké protiraketové základny podepíše ve středu se zástupci Polska americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Součástí amerického plánu na umístění prvků protiraketové obrany ve střední Evropě je i výstavba radaru v České republice. Na ní se Američané s Českem dohodli už v dubnu během summitu NATO v Bukurešti, hlavní smlouvu o radaru pak ministryně Riceová podepsala v Praze v červenci.

V ČR ani v Polsku však není ani po podpisu hlavních smluv o umístění částí protiraketového deštníku jisté, že americký protiraketový systém na jejich území skutečně vznikne. V obou zemích bilaterální dohody podléhají souhlasu parlamentu. Podle listu Rzeczpospolita chce vláda Donalda Tuska s ratifikací v parlamentu počkat na příští rok, až bude v úřadu nový prezident USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.