Lidovky.cz

Dokáže, že stojí za Obamou

Svět

  8:44
DENVER - „Volily ji miliony lidí, ale na jeho kandidátce je nakonec někdo jiný. Proč? Protože si dovolila říct pravdu,“ provokuje demokratické voliče nejnovější televizní šot z tábora Republikánské strany. Ta s ním vyrukovala pouhých několik hodin poté, co Barack Obama oznámil, že bude v podzimních volbách kandidovat společně se senátorem Joem Bidenem. A že tudíž nespojí síly s Hillary Clintonovou.

Hillary Clintonová na sjezdu demokratů foto: AFP

Je to jen televizní šot, jeden z mnoha, ale právě teď míří do černého. V Denveru totiž začalo celonárodní shromáždění Demokratické strany, které má definitivně sjednotit tábory Obamy a Clintonové.

Že to nebude nijak snadné, naznačil už příjezd delegátů a delegátek, kteří mají při volbě prezidentského kandidáta hlasovat na základě výsledků primárek pro Clintonovou – řada z nich si na klopu ostentativně přišpendlila „placku“ se jménem bývalé první dámy.
Leckteří se netají zklamáním nad tím, že dal Obama při volbě viceprezidentského kandidáta přednost Bidenovi. A stejně se vyjadřují i samotní voliči. Podle nejnovějších průzkumů předvolebních preferencí by dnes Obamu volilo jen 52 % těch, kteří v primárkách dali hlas Clintonové. Téměř 30 % voličů Hillary Clintonové by pak dalo přednost kandidátovi republikánů Johnu McCainovi.

Jinými slovy, republikánům se v pravou chvíli povedlo přilít olej do ohně. Je teď na Clintonové, aby konečně naplno uznala svou porážku a rezolutně se postavila za Obamu. V médiích už se v té souvislosti objevily zprávy, že se ve středu chystá požádat všechny tak zvaně „své“ delegáty, jejichž hlasy si zajistila v primárkách, aby večer ve volbách kandidáta zvedli ruku pro Obamu. S nemenším zájmem se očekává i její proslov, naplánovaný na dnešní večer.
Obamův šéfstratég David Axelrod řekl o víkendu televizi ABC, že Clintonová bude hrát v kampani „důležitou, velmi důležitou roli“. Jejího vlivu si je vědom i McCain, který už začal pracovat na tom, aby přetáhl co nejvíc ze zhruba 18 milionů voličů, kteří jí v primárkách dali svůj hlas.

Obama se pokusil usmířit je tím, že prosadil, aby se ve středečních volbách prezidentského kandidáta v Denveru objevilo i jméno Clintonové, přestože o jeho vítězství bylo jasno už v červnu, a volby jsou tudíž jen symbolické.

Ale voliči Obamovi nevyčítají to, co někteří straničtí kolegové, kterým vadí, že s Clintonovou jedná přezíravě. Voliči, kteří dali v primárkách hlas Clintonové, mají strach z toho, že jim nebude schopen pomoct – převážná většina z nich jsou manuálně pracující, kteří potřebují slyšet, že jim dokáže zajistit práci a dostupnou zdravotní péči. A o tom je zatím Obama nepřesvědčil (komentátor deníku The Wall Street Journal nedávno dokonce označil jeho ekonomický plán za „pohromu“). Pomůže mu v tom Clintonová?

Očekávané proslovy Obamové a Kennedyho
S velkým napětím byl očekáván projev manželky prezidentskéhoMichelle Obamová kandidáta demokratů Michelle Obamové, jejíž řeč se zaměřila na manželův osobní život. V projevu, předneseném před davy nadšených příznivců mávajících s tabulemi s nápisy Michelle, uvedla, že ona i její manžel byli vychováni tak, aby ctili americké hodnoty a věřili v americký sen. Popsala také, jak vyrůstala
v dělnické rodině v Chicagu.

"Co mne napadlo, když jsem se poprvé setkala s Barackem, bylo, že i když měl takové legrační jméno, a i když vyrostl na vzdálené Havaji, jeho rodina se přesto podobala mé," prohlásila.

Současně se také postavila proti republikánské kritice, která Obamu líčí jako chladnou celebritu. "A nakonec, po všem, co se během těchto 19 měsíců přihodilo, je Barack Obama, kterého znám dnes, stejným mužem, do kterého jsem se před 19 lety zamilovala", uvedla Michelle Obamová. "Přišla jsem sem jako manželka, která miluje svého manžela a věří, že bude mimořádným prezidentem. Přišla jsem sem jako matka, jejíž dcery jsou srdcem mého srdce
a středem mého světa," uvedla.

Těžce nemocný senátor Edward Kennedy, který patří k Edward Kennedynejpopulárnějším demokratickým politikům, označil před nadšenými davy demokratů nadcházející časy za "období naděje" pro lepší budoucnost Ameriky. "Práce začíná nanovo, naděje opět povstává a sen žije dál," prohlásil Kennedy během svého sedmiminutového proslovu.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.