Lidovky.cz

Medveděv uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie

Svět

  17:50
MOSKVA - Rusko dnes uznalo nezávislost gruzínských separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie. Prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že je země připravena na jakékoli sankce, které by vůči ní mohlo NATO a Západ přijmout. Nebojí se prý ani perspektivy studené války, ani mezinárodní izolace. Z různých koutů světa se ozývá ostrá kritika, zaznělo i volání po vzniku široké koalice proti ruské agresi v Gruzii.

Prezident Dmitrij Medveděv foto: DMITRY ASTAKHOV AFP

"Podepsal jsem dekrety, jimiž Rusko uznává nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Rusko vyzývá další státy, aby následovaly jeho příkladu," řekl Medveděv v ruské televizi. "Rusko se nebojí perspektivy studené války, ale nechce ji," prohlásil to Medvěděv a dodal, že v této situaci vše závisí na postoji partnerů Ruska.




Reakce na ruské rozhodnutí

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer: "Ruské akce v posledních týdnech zpochybňují ruský příspěvek k míru a stabilitě na Kavkazu."

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt: "Jestliže ruské vedení nyní zvolilo tuto cestu, znamená to, že si vybralo politiku konfrontace nejen s ostatní Evropou, ale také s mezinárodním společenstvím obecně. Dlouhodobě to bude
mít rozsáhlé důsledky."

Italský ministr zahraničí Franco Frattini: "Balkanizace Kavkazu na etnickém základě znamená vážné nebezpečí pro všechny."

Německá kancléřka Angela Merkelová: "Skutečnost, že včera parlament a dnes
ruský prezident uznali Jižní Osetii a Abcházii... se neslučuje s mým - a
myslím i naším - chápáním principu územní celistvosti... a je tudíž nepřijatelná."

Britský ministr zahraničí David Miliband označil Medveděvův postup za
"neospravedlnitelný a nepřijatelný". "Dnešní oznámení dále eskaluje již tak napjatou situaci v regionu. Plně podporujeme nezávislost Gruzie a její územní celistvost, která nemůže být změněna nějakým výnosem z Moskvy."

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová označila ruský postup za
"politováníhodný."

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová: "Jižní Osetie a Abcházie jsou pro nás součástí Gruzie. Rusko v tomto konfliktu nevystupuje
nezaujatě."

V Abcházii i Jižní Osetii propukly všeobecné oslavy. V Suchumi se střílelo do vzduchu, lidé otevírali šampaňské, ulice se zaplnili davem, v němž mnozí měli slzy v očích. "Jsme hrdí, dostává se nám odměny za všechno, čím jsme
dosud prošli," řekl osmatřicetiletý právník Aida Gubaz.

Abchazský prezident Sergej Bagapš dnešek označil za "historický den". "Děkuji ruským
představitelům i ruskému národu za toto velkolepé rozhodnutí uznat nezávislost Abcházie," řekl.

Střelba do vzduchu se ozývala také z předměstí jihoosetského Cchinvali a také tam novináři viděli oslavující lidi. Jihoosetský prezident Eduard Kokojev prohlásil: "Pro náš národ je to významný den. Rusko nás zachránilo před genocidou."

K uznání obou celků v pondělí prezidenta vyzval ruský parlament. Pro návrh se vyslovili jak v Radě federace, tak i v dolní komoře Státní dumě, všichni členové těchto komor. V obou má většinu prokremelská formace Jednotné Rusko. Očekává se, že krok, který dnes ruský prezident učinil, vyvolá další nevoli Západu.

Již v pondělí Západ a Spojené státy prezidenta Medveděva vyzvaly, aby respektoval územní celistvost Gruzie a neuznával nezávislost obou separatistických regionů. Washington dokonce oznámil přehodnocení vztahů s Ruskem.

Medveděv v reakci na to řekl, že Moskva je připravena dokonce i přerušit vztahy s NATO, pokud s ní aliance už nebude chtít spolupracovat. Uvedl, že Rusko je připraveno na jakékoli sankce, které by vůči ní mohlo NATO přijmout, včetně úplného zmrazení vztahů. Premiér Putin v pondělí také prohlásil, že by Rusko mohlo zvážit některé své závazky, které učinilo ve snaze vstoupit do Světové obchodní organizace (WTO).

Ruští vojáci do Gruzie pronikli před dvěma týdny v reakci na pokus Tbilisi získat vojenskou cestou zpět kontrolu nad Ruskem chráněnou odštěpeneckou provincií Jižní Osetií. Rusové donutili gruzínskou stranu k ústupu a nakonec 12. srpna přistoupili na příměří, které zprostředkoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jeho klíčovou součástí je závazek, že obě strany stáhnou jednotky na pozice, kde byly před začátkem konfliktu.

Moskva však stáhla své síly jen částečně a ponechala v Gruzii vojáky, které označuje za členy mírových sborů. Gruzie a s ní i Západ takový postup ostře kritizují a tvrdí, že není v souladu s dohodou o příměří.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.