Lidovky.cz

Ukrajinská prozápadní koalice se rozpadla

Svět

  9:58
KYJEV - Šéf ukrajinského parlamentu oznámil zánik prozápadní vládní koalice. Tu tvořila uskupení vedená prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julijí Tymošenkovou, kteří byli ústředními postavami "oranžové" revoluce v roce 2004. Politické strany mají nyní 30 dní na jednání o nové vládě. Pokud nebudou úspěšná, čekají Ukrajinu další předčasné parlamentní volby - již třetí za tři roky.

Julia Tymošenková foto: ČTK

"Jsem nucen splnit svou ústavní povinnost... Oficiálně oznamuji, že koalice demokratických sil... v ukrajinském parlamentu se rozpadla," řekl Jaceňuk poslancům. "Bylo to dlouho očekáváno, ale pro mne je to nesmírně smutné," dodal.

Před necelými dvěma týdny proprezidentská formace oznámila, že vládu v čele s Tymošenkovou opouští. Někdejší spojenectví premiérky a Juščenka ale přerostlo ve vleklé spory těchto dvou prozápadních politiků, kteří se s největší pravděpodobností střetnou v prezidentských volbách chystaných na konec roku 2009 či na počátek roku 2010.

Vzájemné obviňování
Vzájemné obviňování, mimo jiné z korupce či nedostatku kompetence, vyvrcholilo v srpnu během rusko-gruzínského konfliktu. Juščenko, který je jedním z nejostřejších kritiků invaze ruských vojsk do Gruzie, Tymošenkovou obvinil, že jedná ve prospěch Moskvy, když ruský postup otevřeně neodsoudila.

V souvislosti s premiérčiným zdrženlivým postojem hovořil dokonce o velezradě. Tymošenková zase Juščenka kritizovala, že svou silnou podporou Gruzie zatahuje Ukrajinu do konfliktu. Počátkem září se Blok Julije Tymošenkové spojil s proruskou Stranou regionů předáka ukrajinské opozice Viktora Janukovyče a prosadily několik zákonů oslabujících pravomoci prezidenta a usnadňujících jeho odvolání.

Juščenko to označil za pokus o státní převrat a proprezidentská formace z vlády vedené Tymošenkovou odešla. O víkendu vypršela desetidenní lhůta, během níž mohli prozápadní vládní partneři své neshody vyřešit.

Na jednání o nové vládě mají politici 30 dní
Na základě koaliční dohody bude muset Tymošenková nyní podat demisi a setrvá v čele prozatímní vlády, dokud nebude zformován nový kabinet. Na jednání o nové vládě, které by podle analytiků mohlo vyústit ve spojení dosavadních velkých rivalů Tymošenkové a Janukovyče, mají politické strany 30 dní.

V Kyjevě je dnes na návštěvě český premiér Mirek Topolánek, kterému ukrajinská premiérka Tymošenková sdělila, že Ukrajina může pomoci České republice v její snaze o diverzifikaci energetických zdrojů. Topolánek také komentoval současnou ukrajinskou politickou situaci slovy: "V každé zemi jsou nejrůznější problémy. Prožíváme permanentně totéž."

Topolánek připomněl, že ČR bude v první polovině roku 2009 předsedat Evropské unii a kromě "zděděných" agend tak bude mít na starosti i otázky týkající se problematiky Kosova, Gruzie a přípravu summitů EU-USA a EU-Rusko. Východní dimenze evropské diplomacie podle něj souvisí nejen s orientací české zahraniční politiky, ale například i s tím, co v Evropě prosazují skandinávské země, včetně Švédska.

Předseda české vlády zdůraznil, že EU a Ukrajinu čekají intenzivní jednání o volném obchodu, a požádal ukrajinskou premiérku, aby její země prokázala schopnost určité věci změnit. "Jinak bude složité přesvědčovat některé země EU," podotkl Topolánek.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.