Lidovky.cz

USA neuspěly v testu protiraketového systému

Svět

  11:54
HONOLULU/TOKIO - Test amerického protiraketového systému THAAD u Havajských ostrovů neuspěl poté, co selhalo odpálení rakety sloužící jako terč. Je to první neúspěch po pěti předchozích úspěšných zkouškách, a protože nebyl způsoben selháním systému, americká Agentura protiraketové obrany (MDA) jej bere pouze za odložený test.

Patriot PAC-3 foto: Reprofoto

Naproti tomu úspěšně skončila japonská zkouška protiraketového systému na bázi raket Patriot, která se uskutečnila ve spolupráci s USA nad americkou pevninou. Oznámily to dnes obranné rezorty obou zemí s tím, že oba testy se uskutečnily ve středu.

Zkouška dokončovaného amerického systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) se měla uskutečnit v Pacifiku. Atrapa balistické střely, čili cvičný cíl, měla být odpálena z Havaje a proti ní měly odstartovat dvě protirakety ze základen v Barking Sands v Havajském souostroví a ve White Sands v Novém Mexiku. Cílem bylo vyzkoušet koordinaci letu dvou protiraket současně, směřujících na cíl z různých míst.

Kvůli selhání cílové rakety ale nebyly protirakety vůbec odpáleny, a zůstaly tak k použití pro opakovanou zkoušku, oznámila MDA. Šlo teprve o druhé selhání cílové rakety v rámci testů systému THAAD, k prvnímu došlo krátce po zahájení zkoušek v roce 2005. "THAAD sám nezaznamenal nikdy neúspěšný pokus o sestřelení cíle," zdůraznila mluvčí agentury Pamela Rogersová s tím, že příčina selhání odpalu cílové rakety bude důkladně prověřena.

Japonci cílovou raketu během testů úspěšně sestřelili
Cílové rakety jsou většinou odpalovány z vysoko letících letadel, protože to jim dává směr nejvíce odpovídající trase balistické střely klesající od vrcholu své dráhy k zemi. Cílová raketa je z nosného letounu vytažena padákem a teprve poté zažehnuty její motory, aby nedošlo k ohrožení letadla. Bylo oznámeno, že raketa selhala "krátce po svém odpálení", nebyly však zveřejněny žádné podrobnosti.

Japonské armádě se podařilo úspěšně sestřelit cílovou raketu během testů protiraketového systému uskutečňovaných na území Spojených států v Novém Mexiku. Oznámilo to dnes japonské ministerstvo obrany s tím, že šlo o nepřímou odpověď na nedávnou zkoušku raketových motorů severokorejského režimu na základně Pongdong-ni.

Japonský systém využívá americké protirakety PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3), zdokonalený původní systém Patriot. Japonsko je zatím jedinou zemí, které Washington vzhledem k jejímu ohrožení severokorejskými raketami tento systém poskytl. V licenci jej vyrábí japonská firma Mitsubishi.

Systém THAAD je stejně jako starší systém Patriot určen k ničení balistických raket po zahájení jejich sestupné dráhy letu, tedy když již útočící střely začaly klesat ke svému cíli. Na rozdíl od Patriotu však THAAD dokáže rakety sestřelovat v citelně větších výškách a ochrání tak mnohem větší území. Oba systémy však jsou účinné jen proti balistickým raketám krátkého a středního doletu, zatímco mezikontinentální balistické střely zůstávají mimo jejich dosah.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.