Lidovky.cz

Lukašenko se chce přátelit s EU

Svět

  11:50
MINSK/PRAHA - Budou běloruské parlamentní volby svobodné a spravedlivé? Nakloní si tak Alexandr Lukašenko Západ? Odpovědi na tyto dvě otázky budou známé až po zítřejším hlasování. Již teď je ale jasné, že s volbami to není tak „růžové“, jak běloruský prezident sliboval.

Komu asi dali hlas? Volební místnosti se otevřou až zítra, členové speciální protiteroristické jednotky ale již hlasovali v předstihu. foto: AFP

Běloruská nezávislá média již zmínila několik prohřešků - kandidatury několika opozičních politiků byly z neznámých důvodů odmítnuty, jsou stále používány staré volební urny, které lze lehce otevřít a manipulovat tak s lístky či fakt, že se opozice nemůže účastnit přepočítávání hlasů.

„Mezi sedmi tisíci členy volebních komisí je jen 48 zástupců opozice,“ citovala agentura AFP Alese Bialackého z běloruské nevládní organizace Viasna. „Po volbách dojde k velké vlně represí,“ myslí si Bialacki, který nedělní volby označil jen za „show“.

„Kosmetické změny nic neznamenají“
Podobný názor zastává i Aljaksandr Milinkevič, představitel běloruské opozice a bývalý prezidentský kandidát. „Čím více se volby blíží, tím více je jasné, že nový parlament nebude vybrán svobodně ani demokraticky. Volební komise totiž stále používají svá stará pravidla a praktiky, které nejsou transparentní ani spravedlivé,“ uvedl Milinkevič v rozhovoru, který byl otištěn na jeho internetové stránce.

„V srpnu byli propuštěni poslední tři političtí vězni, což je sice velmi pozitivní krok, ale nesmíte se tím nechat zmást. Tady je totiž potřeba změnit celý systém, aby již nebylo možné zavírat lidi za jejich politické názory. Kosmetické změny nic neznamenají, protože ty podstatu režimu nijak nezasáhnou,“ dodal opoziční vůdce.

Budeme mít s EU i USA nejvřelejší vztahy
Alexandr Lukašenko je v zemi u moci již 14 let a vládne velmi tvrdou rukou. Se západními státy má velmi špatný vztah - je jimi mimo jiné obviňován z falšování voleb, pronásledování opozice či umlčování nezávislých médií. Jestliže ale nynější volby budou spravedlivé a svobodné, Brusel i Washington se již nechaly slyšet, že by mohly svůj vztah k Bělorusku přehodnotit. A Lukašenko si je téměř jistý, že k tomu dojde.

„Jestliže Evropa a Amerika vidí tyto volby jako měřítko, tak vám mohu poblahopřát. Po volbách budeme mít ty nejvřelejší vztahy,“ uvedl běloruský vůdce v nedávném rozhovoru. „ Pojďme normalizovat vztahy s Evropskou unií. Zdůrazňuji ale, že nebudeme o vstup do Evropy prosit na kolenou,“ dodal.

Volební komise letos zaregistrovala 265 kandidátů, 70 z nich zastupuje opoziční strany. Opozice by podle analytiků mohla získat 20 až 30 křesel ze 110. I samotný Lukašenko se nechal slyšet, že by si zastoupení opozičníků v parlamentu přál. Spíše mu jde ale o to, aby ukázal Západu svou příznivější tvář a naklonil si ho na svou stranu. A to zejména proto, že vztah Běloruska s jeho dosud největším partnerem - Ruskem - poněkud ochladl. Již loni se nepohodli kvůli cenám plynu.

A nyní Kreml údajně tlačí na Minsk, aby uznal Jižní Osetii a Abcházii, jinak jim ceny plynu ještě více zvedne. A to si Lukašenko nemůže dovolit. I proto se již objevily informace, že si výhru několika představitelů opozice pojistil a že již nyní existuje seznam opozičních kandidátů, kteří se do parlamentu dostanou.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.