Lidovky.cz

Konžští povstalci: Zaútočíme na metropoli

Svět

  15:32
KINSHASA - Boje na východě Konga by se mohly přesunout i do Kinshasy. Dnes tím pohrozil velitel konžských povstalců Laurent Nkunda. Učiní tak, pokud s ním vláda odmítne vyjednávat.

Boje v Kongu se v srpnu opět rozhořely foto: ČTK

Konflikt vypukl v srpnu údajně na ochranu východokonžského obyvatelstva před rwandskými Hutuy a vyhnaly z domovů podle odhadů čtvrt milionu civilistů. Mezi uprchlíky jsou hlášeny desítky případů onemocnění cholerou a jejich počet dál roste.

"Odmítnou-li vyjednávat, bude to znamenat, že jsou připraveni jedině bojovat. My bojovat budeme, protože se budeme bít za svobodu," řekl dnes Nkunda na adresu vlády ve svém velitelství v provincii Severní Kivu. Nezastaví se prý před střediskem této části Konga, před městem Goma, ale ohrozí i Kinshasu, která leží 1500 kilometrů západně od Gomy.

Jestliže prý prezident Joseph Kabila nepřistoupí na jednání, vypovědí povstalci příměří, které zatím dodržují. "Goma je jenom průchozí bod. Tam se nezastavíme," řekl Nkunda. Jeho oddíly 17. října dorazily ke Gomě a prozatím dodržují jednostranně vyhlášené příměří.

Mluvčí povstalců Bertrand Bisimwa navíc obvinil Angolu a Zimbabwe, že mobilizují vlastní jednotky k boji v Kongu a že se snaží vyprovokovat podobný konflikt, jaký tato oblast Afriky prožila v letech 1998 až 2002. Bisimwa své tvrzení ale ničím nedokázal. Konžská vláda tvrdí, že Nkundovy jednotky podporuje sousední Rwanda, a požádala sousední Angolu o pomoc.

Případů cholery přibývá
Konflikt má kořeny ve rwandské genocidě z roku 1994, při níž bylo vyvražděno na půl milionu lidí. Následovala válka, v níž Angola a Zimbabwe bojovaly na straně Konga výměnou za to, že získaly těžební koncese v tamních dolech na diamanty a měď. Jejich protivníky byly Rwanda a Uganda.

Současné boje vedou Nkundovy oddíly údajně na ochranu konžských Tutsiů před rwandskými Hutuy, kteří žijí ve východním Kongu u hranic s Rwandou. Nkunda ale také kritizuje vládu v Kinshase a říká, že je třeba před touto zkorumpovanou politikou chránit celé Kongo.

V okolí Gomy opustilo domovy na 250.000 civilistů. Povstalci, kteří se dostali až ke Gomě, tvrdí, že se teď mají uprchlíci vrátit do již osvobozených domovů. Uprchlíkům se nedostává jídla a funguje jenom několik nemocnic. OSN do jedné z nich v pondělí dopravila léky a prostředky na čištění vody.

Organizace Lékaři bez hranic oznámila, že v uprchlických táborech zaznamenala 69 případů cholery. Denně prý přibývá pět až deset nemocných a v táboře Kibati citelně chybí pro uprchlíky jídlo.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.