Lidovky.cz

Gróňané asi podpoří větší nezávislost ostrova na Dánsku

Svět

  15:39
NUUK - V 80 městech a obcích Grónska se v 9:00 místního času (13:00 SEČ) otevřely hlasovací místnosti pro grónské voliče, kteří rozhodují o širší autonomii svého území patřícího pod Dánsko. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Gróňané další krok k samostatnosti ostrova podpoří.

Vlajka Grónska a Dánska vlaje v ulicích hlavního grónského města Nuuk. foto: AFP

Pokud nový zákon lidovým hlasováním projde, dostane se grónskému národu uznání v rámci mezinárodního práva a grónština se stane na ostrově oficiálním jazykem rovnocenným dánštině.

Doposud byli grónští Inuité (Eskymáci) považováni jen za jedno z etnik žijící v Dánském království. Gróňané budou rovněž postupně přebírat kontrolu nad soudnictvím, policií, vězeňstvím a přírodními zdroji ostrova, zatímco doposud zodpovídali jen za některé vnitřní záležitosti, jako je školství, zdravotnictví, sociální či bytová politika.
Grónsko bude mít i větší poradní hlas v zahraniční politice Dánska, ačkoli právě zahraniční politika a také obrana zůstanou dál pod dánskou kontrolou a dánská královna Margrethe II. bude nadále hlavou Grónska. Ostrov si také podrží dánskou měnu.

Úvahy o větší nezávislosti Grónska na Dánsku podnítil nález zásob ropy u grónského pobřeží, jejíž množství by se podle některých odhadů mohlo rovnat nerostnému bohatství jedné z největších palivových velmocí světa Norska.

Globální oteplování navíc "pomohlo" k tomu, že těžba této suroviny by měla být snazší a levnější, než se předpokládalo. Až začne ropa z moře prýštit, má si Grónsko podle plánu automaticky z ročních ropných zisků ponechávat 75 milionů dánských korun (255 milionů Kč) a o zbytek se rovným dílem podělí s Dánskem.  Současně ale Dánsko začne Grónsku krátit štědré dotace dosahující v současnosti 3,5 miliardy dánských korun (12 miliard Kč) ročně.

Grónsko bylo dánskou kolonií od roku 1721, v roce 1953 se stalo spolu s Dánskem a Faerskými ostrovy "státním společenstvím". Na základě referenda je od roku 1979 samosprávné ve vnitřních záležitostech.

Kritikové osamostatňování ostrova tvrdí, že grónská ekonomika na existenci bez dotací ještě není připravena. Ostrov se rovněž potýká s problémem alkoholismu a vysokého počtu sebevražd a vzhledem k řídké, pouze sedmapadesátitisícové populaci nemůže podle skeptiků fungovat jako samostatný stát. Většinu odpovědných funkcí na ostrově zastávají v současnosti Dánové, kteří v počtu 7000 žijí převážně v grónské metropoli Nuuku.

Volební místnosti se pro 39.000 oprávněných voličů uzavřou ve 20:00 místního času (24:00 SEČ), výsledky jsou očekávány kolem středečních 4:00 SEČ. Výsledek referenda není pro grónskou či dánskou vládu závazný, obě ale slíbily, že jej budou respektovat. Novela by měla vstoupit v platnost v den grónského státního svátku 21. června 2009.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.