Lidovky.cz

Slováci skupují startovací balíčky euromincí

Svět

  15:40
BRATISLAVA - Zájem o startovací balíčky slovenských eurových mincí je na některých poštách a v některých bankách po zahájení jejich prodeje mimořádný. Lidé na balíčky v hodnotě 500 Sk (16,6 eura, 424 Kč) čekají místy v dlouhých řadách, některé pobočky již stihly své zásoby vyprodat.

O startovací balíčky euromincí je na Slovensku enormní zájem foto: ČTK

Balíčky, které obsahují 45 kusů eurových mincí, mají sloužit k předzásobení obyvatel eurovou hotovostí před vstupem do eurozóny od 1. ledna příštího roku.

"V jedné naší bratislavské pobočce se prodaly do 10:30 dva tisíce balíčků," řekla mluvčí VÚB Banky Alena Walterová, podle které možnost koupit si balíček využili dopoledne hlavně důchodci. Velký zájem zaznamenaly i pobočky Slovenské pošty. Podle jejího mluvčího již některé pošty balíčky mincí vyprodaly. Zástupci bank i pošty se shodli, že většina klientů nakupuje více balíčku najednou.

Slovensko získalo souhlas od Evropské komise se zavedením jednotné evropské měny na začátku května, kdy země splnila přísná konvergenční kritéria. Definitivní tečkou za celým procesem bylo stanovení konverzního kurzu 8. července. Ten činí 30,126 SKK/EUR. Slovensko se od příštího roku stane již 16. zemí eurozóny. Z 12 nově přijatých členů Evropské unie dosud euro zavedlo Slovinsko, Malta a Kypr.

Po přijetí eura koruna nezmizí ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce bude pokračovat společný oběh koruny a eura; obchodníci by ale již měli vracet jen eura. Do konce příštího roku si budou moci občané měnit slovenské koruny za eura v komerčních bankách. Pokud si budou peníze chtít vyměnit až v roce 2010 či později, budou muset zamířit do slovenské centrální banky. Ceny v korunách a eurech budou obchodníci muset povinně uvádět až do konce příštího roku.

Už dostali eurokalkulačky
Slovenské euromince se razí v mincovně v Kremnici. Mincovna se má celkem postarat o vyražení půl miliardy kusů, které budou vážit necelých 2406 tun. Převozy mincí v rámci předzásobení NBS a komerčních bank za přítomnosti policie odstartovaly začátkem září. Bankovky si země půjčí z Eurosystému prostřednictvím rakouské centrální banky; celkem by se na Slovensko mělo převézt 188 milionů bankovek v hodnotě přes sedm miliard eur. Stejně jako v ostatních členských státech eurozóny nesou mince národní symboly. Patří mezi ně slovenský dvojitý kříž, bratislavský hrad a hora Kriváň.

Vláda od ledna odstartovala informační kampaň, která má informovat obyvatele a ulehčit jim přechod na euro. Náklady na kampaň by měly činit 180 milionů Sk. V listopadu slovenské domácnosti obdržely obálky s informační brožurkou a eurokalkulačkami, které mají nastavený konverzní kurz a mají lidem urychlit přepočet korun na eura. Začátkem prosince čeká domácnosti další poštovní zásilka, která bude obsahovat materiál o eurových bankovkách a mincích. Informace se zaměří na podobu peněz a jejich ochranných prvků.

Slovensko přijetím eura předběhne ostatní členské země takzvané visegrádské čtyřky, včetně Česka, které zatím nestanovilo ani termín přijetí. Vážnou debatu o přechodu na jednotnou evropskou měnu očekává guvernér České národní banky Zdeněk Tůma i národní koordinátor zavedení eura Oldřich Dědek v příštím roce. Vláda zatím odmítá termín eura určit s tím, že je nejdříve nutné provést ekonomické reformy a stabilizovat veřejné finance.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.