Lidovky.cz

V Česku může elektřina zdražit méně

Svět

  13:45
BRUSEL - Průmysl Evropské unie čeká "zelená" revoluce. Šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky se na summitu v Bruselu dohodli na způsobu, jak se v unii do roku 2020 budou snižovat emise skleníkových plynů. Česko získá některé úlevy, které by mohly přinést menší zdražení elektřiny, než se očekávalo. Návrh ještě musí schválit Evropský parlament.

Kouř z komína - ilustrační foto

"Je to opravdu historický moment. Nenajdete jiný kontinent, který by si stanovil takto závazná pravidla. Bylo to nakonec jednodušší, než lidé říkali," uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země EU nyní předsedá.

Topolánek: Dohoda o klimatu je pro Česko dobrá
Dohoda o krocích ke snížení emisí skleníkových plynů, kterou  přijali šéfové států a vlád členských zemí Evropské unie, je podle premiéra Mirka Topolánka pro Česko dobrá. Zohledňuje podmínky české energetiky, která je ze 60 procent závislá na uhlí, a to, že Česká republika bude muset investovat značné prostředky do přechodu na jiné zdroje, řekl Topolánek na závěr dvoudenního summitu Evropské unie, který dnes skončil v Bruselu.

Český premiér Mirek Topolánek po skončení vrcholné schůzky řekl, že Česku dohoda ročně ušetří miliardy korun, konkrétní úspora však bude závislá na ceně emisních povolenek. "Ty odhady mohou být jenom pouze velmi nepřesné, protože nikdo přesně nezná cenu povolenky," doplnil Topolánek.

Unie se již před časem dohodla, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o pětinu a rovněž do roku 2020 zvýší podíl obnovitelné energie na 20 procent.

Dnešní dohoda je v podstatě nástroj, který má splnění těchto cílů zajistit. Ekologové z kompromisu ovšem nejsou příliš nadšení. Podle Robina Webstera z ekologického hnutí Friends of the Earth takzvaný klimaticko-energetický balíček zaručuje, že velké firmy jako například ocelárny budou moci dále znečišťovat ovzduší.

"Cíle pro snižování emisí skleníkových plynů jsou příliš malé. Měly by činit nejméně 40 procent v roce 2020," uvedl. Ministr životního prostředí Martin Bursík si ovšem konečnou dohodu pochvaloval.

Evropské společenství navíc finančně podpoří vývoj technologie, která má v elektrárnách umožnit zachytávání emisí oxidu uhličitého pod zemí. Unie chce, aby na jejím území do roku 2015 vyrostlo dvanáct podobných zařízení, přičemž přinejmenším o jedno z nich usiluje i Česká republika. Závěrečný dokument summitu počítá s tím, že pro společnosti, které chtějí technologii zachytávání emisí uvést do provozu, bude připraveno celkem 200 milionů povolenek zdarma, což představuje finanční injekci ve výši zhruba šesti miliard eur (zhruba 156 miliard korun). Výstavba elektrárny o výkonu 300 megawatt vybavené novou technologií má podle odhadů společnosti McKinsey&Company vyjít v příštích letech zhruba na 1,1 miliardy eur (zhruba 29 miliard korun).

"Žádný z přijatých kompromisů nenarušuje základní architekturu klimatického balíčku. A hlavně - finální znění klimatického balíčku potvrzuje závazek EU snížit emise skleníkových plynů o 20 procent do roku 2020 respektive o 30 v případě, že se k EU připojí některá z významných světových ekonomik," sdělil Bursík.

ČEZ se o ceně bavit nechce
Podle vyjádření tiskového mluvčího Skupiny ČEZ Ladislava Kříže
dohoda podporuje investice do nízkouhlíkových technologií a tím i směrem k úsporám, které si Evropská unie jako cíl zvolila. "Považujeme dnešní rozhodnutí za uvážlivé, " řekl Kříž. Ohledně dopadu na ceny elektřiny se však konkrétně nevyjádřil. "Snižuje to tlak na jejich růst, ale kvantifikace by nebyla férová," dodal Kříž.

Naopak české ekologické organizace považují výsledek evropského summitu v Bruselu za neúspěch České republiky. Podle nich dohoda neumožní, aby stát za získané miliardy za znečišťování pomohl domácnostem snížit účty za
vytápění.

Peníze měly jít do grantového programu, který by domácnostem pomohl lépe izolovat domy a umožnit další úsporná opatření. Většina peněz podle ekologů tak zůstane znečišťovatelům. "Přesto je dohoda oproti současným pravidlům velkým krokem dopředu. Exhalace budou krok po kroku, rok za rokem klesat, zelené investice se pomalu rozhýbou," Jan Rovenský z hnutí Greenpeace ČR.

Cestu ke shodě uvolnily ústupky francouzského předsednictví především vůči novým členským státům unie. Jejich elektrárenské společnosti si tak nakonec nebudou muset kupovat od roku 2013 všechny emisní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého (CO2).

Znamená to, že by to nemělo vést k tak výraznému zdražení elektřiny pro spotřebitele, jak se původně očekávalo. ČEZ očekával, že kdyby musel kupovat všechny povolenky, ceny by vzrostly zhruba o třetinu, nyní by to ale mělo být méně.

Na úlevy ovšem budou mít nárok jen státy, které produkují více než 30 procent energie z pevných paliv (především uhlí) a jejichž HDP na hlavu v tržních cenách nepřesahuje 50 procent unijního průměru. Do této skupiny spadá i Česká republika.

ČEZ si tak v roce 2013 nebude muset koupit všechny emisní povolenky, přestože to tak původně plánovala Evropská komise. Podle dohody evropských lídrů v roce 2013 dostane 70 procent povolenek zdarma, přičemž všechny si bude muset kupovat až v roce 2020.

Evropská unie však rovněž ocení povolenkami zdarma státy, které od roku 1990 do roku 2005 snížily emise skleníkových plynů o více než 20 procent. Této podmínce vyhovuje devět členských států včetně Česka. Mezi ně se rozdělí celkem dvě procenta povolenek ze všech povolenek v EU, přičemž ČR z tohoto podílu získá čtyři procenta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.