Lidovky.cz

Česko vede Evropskou unii

Svět

  0:48
PRAHA - Česká republika převzala s příchodem nového roku předsednictví v Evropské unii. V této roli bude po šest měsíců mluvčím, tváří a koordinátorem práce celé sedmadvacítky. Česko se předsedání ujalo jako druhý nováček po velkém rozšíření EU v roce 2004.

Český premiér Mirek Topolánek slavnostně představil logo nastávajícího českého předsednictví EU na tiskové konferenci ve Veletržním paláci. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Česku předala štafetu Francie. Historická úloha na Čechy připadla v roce, kdy si připomínají dvacet let od pádu komunismu. Čeká je hledání řešení světové hospodářské krize i konfliktu na Blízkém východě.

Pro vládu, která si jako motto předsedání vybrala slogan Evropa bez bariér, je nová role velkou výzvou. Má šanci prokázat své schopnosti, může však i pohořet. Už v závěru francouzského předsednictví se hlavně v zahraničních médiích objevily pochyby o tom, zda Praha náročný předsednický úkol zvládne.

Pochybnosti vyvolaly například názory euroskeptického prezidenta Václava Klause, který svými výroky podle některých pozorovatelů předsedání poškodil. Hlava státu se dostává i do sporů s vládou. Relativně slabou pozici má premiér Mirek Topolánek (ODS), který se při předsedání nemůže opřít o opozici. Zatím si s ní totiž nevyjednal toleranci.

Kabinet pochyby o schopnostech předsedání zvládnout odmítá. Připouští ale, že do čela EU nepřichází zrovna v lehké době. Vedle řešení finanční krize, otázek klimatu a energetiky, dokončení ratifikace lisabonské smlouvy o reformě EU, unijní zemědělské politiky, politiky sousedství a dalších agend se vyskytl též nečekaný úkol - a to stanovení postoje EU k aktuálnímu konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. "Je to první výzva, kde musíme něco dokázat," prohlašuje šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který kvůli konfliktu zřejmě v neděli vyrazí na Blízký východ.

O konfliktu mezi Izraelem a Palestinou telefonicky hovořili ve středu večer také francouzský prezident Nicolas Sarkozy a premiér Topolánek. Sarkozy Topolánkovi zároveň popřál úspěch při předsednictví a přislíbil mu "naprostou podporu Francie" při plnění úkolů, které s ním souvisejí.

V první minutě nového roku se při příležitosti předsednictví rozzářilo v evropských barvách kyvadlo "Stroj času" na pražské Letné, které bude odměřovat čas českého šéfování unii. Předsedání začalo sice dnes, první zasedání ale budou příští týden. V Praze 6. ledna vláda představí své priority, 7. ledna přijede do české metropole Evropská komise, o den později se tu koná neformální zasedání ministrů pro evropské záležitosti.

Tyto akce roztočí kolotoč jednání a nejrůznějších schůzek k tématům, které sedmadvacítka řeší. Konat se jich má 3000. Budou se konat v Bruselu, Praze i v regionech, které chce vláda zviditelnit. Na přípravy předsedání, jimiž Topolánek pověřil vicepremiéra Alexandra Vondru, vyčlenila vláda a ministerstva 3,3 miliardy korun. Chystalo ho 1500 úředníků. Lidové noviny spočítaly, že během 182 dnů předsedání odpracují nejmíň 200.000 hodin přesčasů.

Do Česka během následujícího půlroku přijede 30.000 diplomatů, politiků a úředníků. Ve speciální mobilní síti bude fungovat sto telefonů, o přijíždějící delegace se bude starat 70 styčných důstojníků a 30 hostesek.

V předsednictví se členské státy střídají po šesti měsících. Vedení unie Češi 1. července předají Švédům.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.