Lidovky.cz

Co manžel, paní Clintonová?

Svět

  8:14
WASHINGTON/PRAHA - Před několika týdny, když jeho manželku oficiálně navrhli na post ministryně zahraničí, se bývalý americký prezident Bill Clinton uvolil zveřejnit seznam zhruba 208 tisíc mecenášů, kteří v uplynulých letech věnovali více než půl miliardy dolarů jeho nadaci.

Hillary Clintonová před zahraničním výborem Senátu. foto: AFP

Kritiky, kteří Clintonovi vyčítali, že je schopen přijmout nabídku od kohokoliv, kdo dobře zaplatí (oficiálně za to, že se zúčastní nějaké konference a přednese projev), tím ale neumlčel. Argumentovali tím, že řada dárců na jeho seznamu chybí, a varovali, že podobné nejasnosti mohou mít pro novou šéfku diplomacie katastrofální důsledky.

Ostatně, totéž včera Hillary Clintonové připomněli i členové zahraničního výboru Senátu, před něž předstoupila v rámci tak zvaného schvalovacího slyšení. Ptali se jí nejen na to, s jakým plánem chce vyrukovat při řešení krize na Blízkém východě, ale i na aktivity jejího manžela.

Včerejší vydání deníku The Los Angeles Times v té souvislosti připomnělo záhadnou firmu Sakura Capital Management, jednu z těch, které na seznamu Clintonových mecenášů chybí, přestože bývalému prezidentovi zaplatila půl milionu dolarů za projev, který nakonec ani nepřednesl. O firmě samé se toho moc neví, stejně jako o důvodech, proč Clintonovi zaplatila - dvakrát až třikrát víc, než kolik byl v té době jeho obvyklý honorář - přestože jeho vystoupení předtím sama zrušila...

„Když před lety přizvali do Komise pro vyšetřování teroristických úroku ze září 2001 Henryho Kissingera, mohli se všichni zbláznit. Důvod? Kissingerovi podezřelí zahraniční klienti. Dnes má být ministryní zahraničí jmenována žena, jejíž manžel přijal víc než 60 milionů dolarů od nejrůznějších magnátů ze Středního východu a všichni mlčí,“ napsal ve svém komentáři deník The Wall Street Journal.

Bill Clinton sice uzavřel s týmem nastupujícího prezidenta Baracka Obamy dohodu, která jej zavazuje konzultovat své další aktivity s Bílým domem a zveřejňovat mecenáše svých nadací, ale: „Jen ty nové. Jinými slovy, Saúdská Arábie nebo Omán mu mohou dál přispívat bez vědomí americké vlády, a to přesto, že bude jeho žena šéfkou diplomacie,“ dodává list The Wall Street Journal.
 Podle regulí slyšení byla Clintonová povinna zodpovědět jakoukoliv otázku. Přesto včera nikdo nepochyboval o tom, že ji senátní komise v úřadu potvrdí. Všichni se shodli na tom, že pro to má nejlepší předpoklady.

Oficiální verdikt nicméně padne až ve čtvrtek.



„Chytrá síla“, to je heslo nové šéfky diplomacie 

"Aby byla Amerika silnější, musí na to jít chytřeji,“ řekla včera v rámci slyšení před zahraničním výborem Senátu Hillary Clintonová, která by měla ve vládě nastupujícího prezidenta Baracka Obamy zastávat post šéfky diplomacie.
V zahraniční politice hodlá Clintonová uplatňovat taktiku „chytré síly“, která upřednostňuje diplomatické řešení konfliktů a krizí. Sama pak k tomu podotkla: „Amerika nemůže řešit ty nejožehavější problémy sama, stejně jako je svět nemůže řešit bez Ameriky... Musíme využít to, čemu se říká chytrá síla, což předpokládá, že využijeme všech nástrojů, které budou v dané chvíli k dispozici.“

Podobně jako Barack Obama, i Clintonová považuje za jednu z klíčových výzev pro novou vládu stabilizaci situace na Středním východě, především pak stabilizaci vztahů s Íránem. „Musíme přesvědčit Teherán, aby přestal vyvíjet jadernou zbraň,“ řekla Clintonová. „Írán a spolu s ním Sýrie by konečně měly zanechat svých nebezpečných aktivit a začít jednat konstruktivně.“ Důležitou roli přikládá Clintonová i vztahům s Ruskem. „Prezident a já jsme přesvědčeni, že je třeba s Ruskem spolupracovat v záležitostech strategického významu, přitom však neslevovat z našich hodnot nebo mezinárodních standardů,“ dodala.


***

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.