Lidovky.cz

Klaus si vyslechl aplaus i bučení

Svět

  11:30
BRUSEL - Emoce doprovázely projev Václav Klause, který tvrdě kritizoval současnou podobu Evropské unie. Český prezident na půdě Evropského parlamentu řekl, že unie je revolučním experimentem. Klausovy výtky se dočkaly aplausu i nesouhlasného bučení, někteří europoslanci opustili dokonce jednací sál. Podívejte se na část projevu.

Český prezident Václav Klaus vystoupil na zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Ve svém projevu ostře kritizoval současnou podobu EU. foto: ČTK

Přečtěte si projev prezidenta ČR v Evropském parlamentu

Klause sice přivítal potlesk, ale český prezident kritikou na adresu EU nešetřil hned od začátku. Podle Klause je unie revolučním experimentem, který se snaží udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí.

Závěr Klausova projevu



Klausovi vadí i údajné odcizení EU od občanů. "Mezi občany a představiteli unie je navíc vzdálenost, a to nejenom v zeměpisném slova smyslu, která je podstatně větší, než je tomu uvnitř jednotlivých členských zemí," míní Klaus.

Další podrobnosti 
 o Klausově ostré kritice EU
si přečtěte v pátečním vydání deníku


Prezident mohl mluvit, v Evropě je demokracie
Klaus se zaměřil i na lisabonskou smlouvu, která má nahradit odmítnutou euroústavu, a již ve středu schválili čeští poslanci. "Obávám se, že pokusy integraci dále urychlovat a prohlubovat a rozhodování o podmínkách života občanů členských zemí ve stále větší míře posouvat na evropskou úroveň, mohou svými důsledky ohrozit všechno pozitivní, co bylo za poslední půlstoletí v Evropě dosaženo," doplnil český prezident.

"Volení zástupci 27 zemí s velmi pestrým spektrem politických názorů a postojů jsou unikátním auditoriem, stejně jako je již více než půl století unikátním a v podstatě revolučním experimentem sama EU se svým pokusem udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí," uvedl Klaus. 

Český prezident Václav Klaus vystoupil na zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Ve svém projevu ostře kritizoval současnou podobu EU.

"Vzali jsme na vědomí, že člověku, který je totálně izolovaný, tleská směsice antiEvropanů a neofašistů. Jeho projev ukázal, že nerozumí ani demokracii ani tomu, jak fungují evropské institutce" reagoval na Klausova slova Martin Schulz, šéf eurosocialistů v Evropském parlamentu.

"Můj vzkaz prezidentu Klausovi zní, že Lisabonská smlouva bude platit," dodal.

Klaus neřekl, zda Lisabonskou smlouvu podepíše
 Václav Klaus před novináři v Bruselu nechtěl říct, zda je připraven podepsat lisabonskou smlouvu o reformě unijních institucí. Složitě dojednávaný dokument, jehož je Klaus ostrým kritikem, ve středu schválila dolní komora českého parlamentu. K tomu, aby byla smlouva ratifikována, ji ale musí ještě schválit Senát a následně podepsat prezident. "Toto opravdu není otázka, na kterou jsem připraven odpovědět," řekl Klaus na tiskové konferenci, která následovala po jeho vystoupení v Evropském parlamentu. "Vždycky říkám, že šachisté neoznamují (předem) svůj tah," podotkl s tím, že není jeho ambicí využít setkání s bruselskými novináři k oznámení takového rozhodnutí. Dodal, že očekává "vážnou" debatu o lisabonské smlouvě v Senátu.

Prezident nešetřil ani ekonomiku EU. Ekonomický systém EU je podle Klause systémem potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky. Emoce Evropským parlamentem cloumaly ještě poté, co Klaus hlavní zasedací místnost opustil. Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering Klausovi za projev sice poděkoval, zdůraznil ale, že by jej český prezident nemohl přednést, pokud by v Evropě nepanovala demokracie.

Po jeho proslovu se nicméně přihlásili ještě tři europoslanci, z nichž jeden kritizoval předsedu, že neuklidňoval zákonodárce během prezidentova projevu, druhé europoslankyni se zase nelíbilo, že Klaus "mohl ovlivnit rozhodování lidé během ratifikačního procesu lisabonské smlouvy".

"Klaus si zaslouží festivalovou cenu provokatér roku. Jeho vystoupení bylo karnevalové, jistě pobavilo, ale nic nepřineslo. Přirovnat EU k SSSR je přehlídka směšnosti, a označit původcem současné ekonomické krize přebytek regulace, ačkoli krize začala v Bushově USA kvůli nedostatku dohledu nad bankovním trhem, to netvrdí ani daleko větší esa mezi liberálními ekonomy než je český prezident," řekl po Klausově projevu Daniel-Cohn Bendit (lídr evropských Zelených) zpravodajce LN v Bruselu.

Český prezident se v Bruselu po svém projevu zúčastní ještě tiskové konference, která se ale netradičně nekoná v parlamentu, ale na půdě stálého zastoupení Česka při EU. Důvodem je oficiálně větší počet míst v české ambasádě. Části bruselských novinářů se ale nelíbilo, že se musí mezi budovami přesouvat, a uvažovali dokonce o bojkotu tiskové konference. Nakonec od něj ustoupili. 

Koruna je pro Česko vítězstvím
Po svém vystoupení v Evropském parlamentu Klaus řekl, že je dobře, že za současné vážné finanční a ekonomické krize má Česká republika svou vlastní měnu a není součástí eurozóny, tedy skupiny zemí EU platících eurem.

"Jsem přesvědčen, že právě nyní je existence české koruny vítězstvím pro
českou zem a českou ekonomiku," řekl Klaus. Pokud by prý už Česko bylo
součástí eurozóny, bylo by na tom hůře.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.