Lidovky.cz

Přišel den zúčtování

Svět

  8:26
WASHINGTON/NEW YORK - Prezident Barack Obama slíbil Američanům, že se jejich země dostane z hospodářských potíží. Ve svém prvním projevu o stavu země vyzval všechny ke spolupráci a společné odpovědnosti za budoucnost země. Občany ujistil, že lepší dny mají před sebou.

Viceprezident Joe Biden a šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová aplaudují projevu Baracka Obamy. foto: ČTK

"Břemeno této krize neurčí osud tohoto národa. Dnes večer chci, aby každý Američan věděl: my se vzchopíme, my se zotavíme a Spojené státy americké budou silnější než předtím," prohlásil Obama na společné schůzi obou komor Kongresu. Pět týdnů po převzetí prezidentského úřadu se v něm zaměřil vesměs na domácí hospodářskou problematiku.


Podle Obamy přišel "den zúčtování" po letech krátkozrakých rozhodnutí a nastal čas převzít odpovědnost za budoucnost. Otevřeně kritizoval dobu svého předchůdce George Bushe, kdy se podle něho hromadilo bohatství místo toho, aby se vytvářely příležitosti pro budoucnost. Pravidla sloužila pro rychlý prospěch na úkor zdravého trhu, řekl prezident. Lidé kupovali domy, o nichž věděli, že si je nemohou dovolit, a banky jim přesto půjčovaly. Kritické debaty a obtížná rozhodování se přitom odkládala.

Zákonodárce a miliony televizních diváků ujistil, že jeho úsilí o záchranu americké ekonomiky neovlivní jeho dlouhodobé cíle v tvorbě celostátního systému zdravotní péče, zlepšení školství a rozvoje alternativních zdrojů energie.

Zvládnutí prohlubující se krize si podle něho vyžádá další peníze pro obnovu bankovního systému nad už schválených 700 miliard dolarů. Krok, který prezident označil za nepopulární, je podle něho jediným způsobem, jak zajistit životně důležité úvěry pro domácnosti a podnikání. Kongres vyzval, aby urychleně přijal zákony ke změně regulace finančních trhů.

Rozpočtový deficit slíbil snížit do konce svého čtyřletého funkčního období na polovinu. Federální výdaje nechá prověřit "řádek po řádku", aby mohly být odstraněny nehospodárné a neefektivní programy. Obama ujistil Američany, že jejich vklady v bankách jsou v bezpečí a že se mohou spolehnout na operace finančního systému.

Americký prezident připomněl stimulační plán ve výši 787 miliard dolarů, který podle něho má pomoci vytvořit 3,5 milionu pracovních míst, z poloviny v soukromém sektoru. Zákon ovšem v Kongresu čelil téměř jednotné opozici republikánů, kteří plánu vyčítají příliš vysoké výdaje a malý důraz na snižování daní. Skeptická k němu zůstává i Wall Street.

Podle republikánského guvernéra Louisiany Bobbyho Jindala nespočívá vedení země ve zvyšování daní a poskytování více peněz a moci do rukou washingtonských politiků. Stimulační plán povede k rozpínání vlády, ke zvýšení daní a k zatížení příštích generací dluhy, řekl Jidal v republikánské odpovědi na Obamův projev. "To je neodpovědné," dodal guvernér, o němž se začíná mluvit jako o Obamově vyzyvateli v příštích prezidentských volbách.

Projev amerického prezidenta Baracka
Obamy v Kongresu sledovala v noci na dnešek podle bezprostředních průzkumů Americká veřejnost bez ohledu na politické smýšlení velmi pozorně. Už tak vysoká spokojenost s novou hlavou státu se po proslovu před zákonodárci a televizním publikem ještě zvýšila.
Průzkum televize CBS News mezi 500 diváky ukázal, že Obamova podpora se zvedla z 62 na 69 procent. Podle šetření televize CNN, v němž ale mírně převažovali příznivci Obamovy Demokratické strany, přijalo projev pozitivně 68 procent diváků a dalších 24 procent částečně pozitivně. Opačný názor vyslovilo jen osm procent dotázaných. Prezidentovy plány na hospodářskou obnovu podporuje podle tohoto průzkumu nyní 82 procent občanů, zatímco 17
procent s nimi nesouhlasí.

Prezident v padesátiminutovém projevu, který často přerušoval nadšený potlesk, slíbil spolupráci se skupinou hospodářsky nejsilnějších zemí G-20 na obnově důvěry v americký finanční systém, v předcházení protekcionismu a v podpoře poptávky po americkém zboží v zahraničí.

Slíbil také, že bude hájit automobilový průmysl, který je ve velkých problémech. "Země, která vynalezla automobil, ho nemůže opustit," řekl Obama. Nicméně uvedl, že vláda nebude chránit automobilky před jejich vlastními špatnými rozhodnutími.

Prezident požádal Kongres o zákon, který by stanovil kvóty na emise skleníkových plynů a povzbudil produkci obnovitelných energetických zdrojů v Americe.

Teroristi, které zadržely Spojené státy, se dočkají rychle spravedlnosti, ujistil Obama a varoval, že Spojené státy budou teroristy pronásledovat navzdory tomu, že rozhodl o uzavření základny Guatánamo na Kubě. Oproti předcházející administrativě kritizované za tvrdé vyšetřovací metody podezřelých z terorismu Obama prohlásil, že může bez vytáček říci, že USA nikoho nemučí.

Zopakoval, že vojenská pozornost se přesune z Iráku na Afghánistán a že brzy zveřejní plán na "odpovědné ukončení" války v Iráku. V narážce na Írán, který USA podezřívají z vývoje jaderné zbraně, uvedl, že se "nemůžeme vyhýbat jednacímu stolu".

S potěšením konstatoval, že obraz Spojených států ve světě se změnil ani ne měsíc po jeho nástupu do úřadu. "Slovy i činy ukazujeme světu, že začala nová éra dialogu," řekl Obama. "Víme, že Amerika nemůže čelit sama hrozbám tohoto století, ale také svět jim nemůže čelit bez Ameriky."

Obamův projev nesl znaky tradiční zprávy o stavu unie, ale v prvním roce prezidentova úřadu se takto nenazývá. V sále Sněmovny reprezentantů ho spolu se zákonodárci vyslechla i řada pozvaných hostů, mimo jiné první dáma Michelle Obamová nebo pilot Chesley Sullenberger, který při nouzovém přistání letadla na řece Hudson v New Yorku letos v lednu zachránil životy 155 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.