Lidovky.cz

Na obchodníka spojovaného s gripeny uvalena vazba

Svět

  18:04
VÍDEŇ/LONDÝN/PRAHA - Rakouský soud dnes podle agentury APA uvalil vazbu na tamního obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho spojovaného s údajnou korupcí při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen v České republice a v Maďarsku. Obchodník byl zatčen v pátek a podezřelý je z praní špinavých peněz.

Gripen. foto: Mlejnková AlexandraČTK

Britský zbrojní koncern BAE Systems celou záležitost dnes na dotaz nechtěl komentovat. Soud dal za pravdu vyšetřovatelům, podle nichž hrozí, že by se obchodník snažil ovlivňovat vyšetřování. Vyšetřovatelé jej viní z toho, že různými oklikami a bez právního důvodu získal od britského zbrojního koncernu BAE Systems 13 milionů eur (asi 365 milionů korun). Zjišťují, s jakými obchody
převody částek souvisely.

Podezřelé obchody se stíhačkami se vyšetřovaly také ve Švédsku. Švédský státní zástupce v sobotu k zatčení Mensdorffa-Pouillyho řekl, že podle tamních vyšetřovatelů jde u části zmiňované sumy o úplatky. Mensdorff-Pouilly se podle rakouského státního zástupce snažil původ peněz prokázat falešnými účty a dokumenty. Mluvčí státního zastupitelství řekla agentuře APA, že v souvislosti s nákupem gripenů v Česku existuje proti němu také podezření z korupce, to ale nebyl důvod zatčení.

Česká protikorupční policie podle mluvčího Romana Skřepka
Mensdorffa-Pouillyho neprošetřuje a případem gripenů se nezabývá. "V této souvislosti pouze poskytujeme právní pomoc Švédsku," řekl.
Obchodníkův advokát obvinění z korupce a praní špinavých peněz odmítl. Ze zákona musí soud za 14 dní vazební důvody přezkoumat.

Mensdorff-Pouilly se údajně snažil o přístup k zástupcům české vlády odpovědným za rozhodování kolem nákupu stíhaček v 90. letech. Tehdy působil v Česku jako poradce BAE Systems. Česká vláda si nakonec gripeny pronajala na deset let v roce 2004 za 19,65 miliardy korun. Švédská televize SVT přišla v roce 2007 s podezřením, že rozhodnutí o pronájmu gripenů Česku a také Maďarsku je spojeno s korupcí. Tato podezření se ale nikdy nepodařilo prokázat a sám Mensdorf-Pouilly veškerá obvinění označoval za nepodložená.

BAE Systems odmítla zatčení Mensdorffa-Pouillyho komentovat. "Vzhledem k tomu, že se to týká probíhajícího vyšetřování (britského protikorupčního úřadu) SFO, nemůžeme (celou záležitost) komentovat, protože to není správné a mohlo by to také ovlivnit vyšetřování," uvádí se v prohlášení, které dnes poskytl mluvčí největší evropské zbrojní společnosti Mike Dennehy.

BAE prodávala gripeny, které vyrábí švédská společnost Saab AB. BAE v ní má podíl 21 procent.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.