Lidovky.cz

Chodorkovskij stanul znovu před soudem

Svět

  16:27
MOSKVA - Kdysi nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij opět stanul před soudem. Bývalému šéfovi mezitím zlikvidované ropné společnosti Jukos nyní hrozí až 22 let vězení, pokud mu obžaloba prokáže mnohamiliardové zpronevěry. Chodorkovskij přitom už byl před časem odsouzen za finanční podvody k osmiletému vězení, opozice však proces pokládala za politicky vykonstruovaný.

Bývalý šéf Jukosu Michail Chodorkovskij byl pří příchodu k soudu pečlivě hlídán. foto: ČTK

Advokáti předpokládají, že nový proces potrvá déle než půl roku. Zasedání bylo věnováno procedurálním otázkám. Obhajoba protestovala proti tomu, že obžalobu vedou stejní prokurátoři jako při předchozím procesu.

"Dobře je známe a máme množství argumentů a faktů, že tito prokurátoři nehledí na zákon, ale usilují o verdikt, který si žádá jejich vedení," prohlásil advokát Vadim Kljuvgant.

Obžalobu vedou Dmitrij Šochin a Valerij Loktin, jako při prvním soudu s vedením Jukosu v letech 2003 až 2005. V té době Šochin obdržel z rukou tehdejšího prezidenta Vladimira Putina vysoké státní vyznamenání.

"Hanba!" křičel oligarcha
Soud po tříhodinové přestávce na rozmýšlenou žádost obhájců o odvolání obou žalobců odmítl.

Obžaloba klade Chodorkovskému a jeho společníkovi Platonu Lebeděvovi za vinu, že zpronevěřili z podřízených společností 892 miliard rublů (557 miliard Kč) a "proprali" 487 miliard rublů (304 miliard Kč) a 7,5 miliardy dolarů (skoro 17 miliard Kč).

Nový proces podle kritiků Kremlu představuje signál, že patrně nejznámější ruský vězeň nemá opustit věznici ani v roce 2011, kdy mu vyprší dosavadní trest. Sám Chodorkovskij (45) své uvěznění a zničení Jukosu přičítá Kremlu, který si znepřátelil finanční podporou opozice a vlastními politickými ambicemi.

Soud začal jednat za přísných bezpečnostních opatření, okolí soudní budovy střežily tři stovky policistů, a za velkého zájmu médií. Na zasedání se akreditovala třicítka televizních štábů, dvacítka fotoreportérů, dohromady zástupci 150 médií.

"Hanba!" vykřikl Chodorkovskij poté, co jej vězeňská dodávka přivezla spolu s Lebeděvem k budově, kde se slyšení odehrávalo s vyloučením veřejnosti. Přes kovovou bránu nicméně přeletělo několik karafiátů od Chodorkovského příznivců, kteří vykřikovali hesla jako "Osvoboďte politické vězně". Desítku demonstrantů policie zadržela za narušování veřejného pořádku.

Proces je testem ruské domkracie
Bývalý šéf Jukosu přijel na proces oblečen do černého pláště a džínů, Lebeděv ve sportovních kalhotách a černé bundě. Oba bývalé manažery střežili příslušníci speciálních policejních jednotek. Policisté také kontrolovali doklady kolemjdoucích.

Chodorkovskij na své internetové stránce sliboval, že nový proces se stane "zajímavou podívanou", sám prý hodlá postupovat "otevřeně, jasně a bez chytračení". V Rusku údajně vidí známky změn k lepšímu, jako jsou první příznaky vytváření normální opozice a rozumné reakce části mocenské elity na mezinárodní dění. Během dnešního jednání se usmíval z lavice obžalovaných, která byla pro tuto příležitost umístěna za skleněné stěny, a ne kovové klece, jak bývá v Rusku zvykem.

Proces je považován za test, nakolik se v Rusku změnily či nezměnily politické poměry poté, co v Kremlu loni na jaře vystřídal Vladimira Putina Dmitrij Medveděv. Ale pozorovatelé nepředpokládají, že by soud mohl skončit osvobozením obviněných. Medveděv až dosud nevyslyšel volání po omilostnění Chodorkovského a dalších odsouzených v případu Jukos. I obyčejní Rusové se po roce od zvolení nového prezidenta domnívají, že navzdory střídání v Kremlu zůstala moc v Putinových rukou.

Chodorkovskij vděčil za své miliardy, podobně jako jiní ruští boháči, divoké privatizaci z 90. let. Většina Rusů považovala původní rozsudek podle průzkumů za příliš mírný.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.