Lidovky.cz

V Kolíně nad Rýnem se zřítil archiv

Svět

  21:09
KOLÍN NAD RÝNEM - V Kolíně nad Rýnem se zřítila budova městského archivu a dva sousední domy. Němečtí záchranáři v jejich troskách pátrají po třech osobách, které jsou nezvěstné. Oznámila to podle agentury DPA mluvčí kolínské policie. Spekuluje se, že pád budov mohly způsobit práce na prodloužení metra.

Budova městského archivu a dva okolní domy se zřítily v Kolíně nad Rýnem. foto: AFP

Původně se pohřešovalo devět lidí, osud šesti z nich se ale již podařilo objasnit. Pokud jsou zbývající tři nezvěstní skutečně pod sutinami, jsou jejich šance na přežití údajně malé. "Rychlá záchrana není možná," konstatoval večer ředitel hasičů Stefan Neuhoff.

Vedle trosek archivu záchranáři od odpoledne prohledávali i ruiny sousedního obytného domu, který byl částečně stržen a v němž se údajně nacházel manželský pár. Hledali také lidi, kteří se mohli zdržovat v sousední herně, jež byla při neštěstí kompletně zničena stejně jako několikapatrový archiv. Budova jednoho z největších městských archivů v Německu byla otevřena v roce 1971.

Nejasnosti panují okolo zraněných. Mluvčí hasičů Daniel Leupold podle agentury AP uvedl, že záchranáři po příjezdu na místo našli několik lehce zraněných. Neuhoff však na podvečerní tiskové konferenci sdělil, že o údajných zraněných nic neví.

Pracovníkům i návštěvníkům archivu, v němž byly podle DPA uloženy vzácné dokumenty včetně středověkých rukopisů z 2000leté historie tohoto západoněmeckého města, se podle dostupných informací podařilo včas budovu opustit. Očití svědci potvrdili, že krátce před jejím zřícením zevnitř vyběhla skupina osob.

Policista: Vypadalo to jako 11. září
Trosky zhroucených staveb zasypaly celou přilehlou ulici. Na místě zasahují záchranáři, kteří se psy prohledávají rozvaliny. Vysláno sem bylo přes 200 hasičů a několik desítek sanitek. Statici prověřují, zda nehrozí zřícení také dalším okolním domům, které byly preventivně evakuovány.

Alfred Hoovestedt, který pracoval na stavbě nedaleko místa neštěstí, německé televizi n-tv řekl, že "najednou byl slyšet rachot, jako když projíždí vlak". "Hluk poté stále sílil a cítili jsme chvění. Pak v několika vteřinách celou oblast pokryly oblaky prachu," popsal událost. Trafikantka Paraskevi Oustampasiadiová uvedla, že celou ulici najednou zakryl temný mrak.

"Vypadalo to jako 11. září," přirovnala kolaps archivu ke zřícení budov Světového obchodního centra v New Yorku při teroristických útocích v roce 2001. "Vypadalo to jako zemětřesení," doplnil jeden policista.

Na svědomí ho údajně mohly mít práce na metru pod postiženou oblastí. Zda je tomu tak, úřady nyní vyšetřují. Podle DPA je to ale stále pravděpodobnější. Agentura odkazuje na prohlášení šéfa hasičů Neuhoffa, podle něhož se v nedaleké stavební šachtě pro metro objevil otvor. Do něj prý napadala okolní zemina, což mohlo být příčinou zřícení archivu.

Projektant Rolf Papst z městského dopravního úřadu ale ujistil, že ražba v této oblasti skončila již před rokem. Nyní se zde prý provádí jen "bezvýznamné práce". Na budově archivu však byly podle DPA v minulosti objeveny praskliny, které se stavbou podzemní dráhy souvisely. Škoda na objektu půjde podle agentury do milionů eur, nemluvě o možné ztrátě vzácných historických dokumentů.

Projekt severojižní dráhy vyvolává v Kolíně nad Rýnem již řadu let kontroverze. Zahájen byl před pěti roky a příští rok měl být dokončen. Jeho náklady stouply během výstavby o třetinu na 950 milionů eur. V roce 2005 se kvůli ražbě podzemních tunelů pod historickým centrem města naklonila věž kolínského kostela svatého Jana Křtitele o 75 centimetrů a poté musela být nákladně narovnávána.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.