Lidovky.cz

Clintonová označila EU za experiment

Svět

  13:14
BRUSEL - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nazvala Evropskou unii "zázrakem" a "velkým experimentem". Podle ní právě díky sjednocené Evropě zažívají její občané "nejdelší období míru od dob Římanů". Clintonová to prohlásila při diskusi s mladými Evropany na půdě Evropského parlamentu v Bruselu.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přivítal v Bruselu svou americkou kolegyni Hillary Clintonovou. foto: AFP

Za svůj projev si ministryně vysloužila velký aplaus. Za experiment, byť v jiném kontextu, označil EU před nedávnem na půdě EP i český prezident Václav Klaus. Naopak jeho projev byl podle některých poslanců nejkontroverznější v historii projevů v EP.

O protiraketové obraně
Clintonová včera prohlásila, že USA mohou spolupracovat na protiraketové obraně s Ruskem. Šéfka diplomacie USA zmínila konkrétně společný výzkum a vývoj s tím, že protiraketová obrana se musí ukázat jako funkční a "ekonomicky efektivní". 

"Mnozí dnes Evropu vnímají jako zázrak. (...) Evropa dnes zažívá nejdelší období míru od doby Římanů. A to také díky vizi těch, kteří vytvořili koncept, jenž se zdál svého času naprosto nerealistický. Totiž že Evropané by mohli nejen spolupracovat, ale nalézt i společné pozice a určit si stejné cíle," řekla Clintonová.

Na Clintonovou, na rozdíl od Klause, nikdo nebučel
"Víme, jak obtížný projekt to je. Nejsem tu, abych vám říkala, co děláte a co víte, ale abych reflektovala, že jednota tohoto velkého experimentu je ohromující pro ty, kteří věci sledují z druhé strany Atlantiku," dodala šéfka americké diplomacie.

Evropu sjednocenou v EU nazval na půdě EP v únoru "radikálním experimentem" i český prezident Václav Klaus. Ten ji ovšem v tomto kontextu kritizoval.

Experimentální je podle něj na EU to, že se unie snaží učinit rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí. Jeho projev si sice vysloužil potlesk některých europoslanců, další ovšem ostře nesouhlasili. Část evropských zákonodárců pak v jednu chvíli dokonce na protest proti Klausově kritice opustila hlavní jednací sál.

Například podle europoslance za německé Zelené Milana Horáčka se ještě žádnému prezidentovi, který promluvil v EP, nestalo, že by poslanci tolik bučeli a odcházeli.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.