Lidovky.cz

Astronauty vyděsila vesmírná veteš

Svět

  18:33
NEW YORK - Astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se museli krátce evakuovat do návratového modulu Sojuz. Ohrožovaly je trosky poletující ve vesmíru.

Astronaut. foto: NASAReprofoto

Podle prohlášení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír se astronauti přesunuli do modulu krátce po půl šesté odpoledne na dobu asi deseti minut.

Ruské kosmické úřady mezitím podle agentury Reuters oznámily, že se posádka už zase vrátila do objektu vesmírné stanice.

Úlomky v kosmu jsou podle NASA natolik blízko ISS, že by mohlo dojít ke kolizi. Mluvčí NASA Laura Rochonová podle agentury Reuters sdělila, že důvodem znepokojení se staly zřejmě trosky jakéhosi starého motoru. Větší kus vesmírného smetí stanici minul podle NASA v 17:39 SEČ.

"Posádka se vrátila na stanici. Nehrozí jí absolutně žádné nebezpečí, trosky už minuly stanici," sdělil telefonicky agentuře Reuters mluvčí ruského řídícího centra. "Astronauti dokonce ani neuzavřeli průlez mezi stanicí a Sojuzem a v modulu setrvali jen asi deset minut. Nevíme, odkud se odpad vzal," dodal.

Podle vědce z NASA a expert na orbitální odpad Marka Matneye, citovaného agenturou AP, byly úlomky součástí mechanismu k udržení družic na náležité oběžné dráze a měřily asi 13 centimetrů. Byly tedy dost velké na to, "aby člověku zkazily celý den", zažertoval si. "Sledovali jsme to se zatajeným dechem," dodal. "Nevěděli jsme, co se stane." Matney, který pracuje pro NASA od roku 1992, prý nepamatuje, kdy se vesmírné smetí dostalo do takové blízkosti kosmického objektu.

NASA se v takovém případě obvykle snaží přemístit ISS tak, aby neležela letícím úlomkům v cestě, tentokrát ale dostal varování příliš pozdě, takže nebyl čas na to stanicí pohnout, řekl mluvčí Kyle Herring. Proto úřad vybídl astronauty, aby se uchýlili do záchranného modulu.

Odborníci předpokládali, že trosky se přiblíží k ISS na vzdálenost 4,5 kilometrů, což NASA považuje za nebezpečnou zónu.

Nynější posádku ISS tvoří američtí astronauti Michael Fincke a Sandra Magnusová a jejich ruský kolega Jurij Lončakov. Na orbitálním komplexu se střídají posádky nepřetržitě od listopadu 2000.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.