Lidovky.cz

Raketoplán Discovery úspěšně odstartoval

Svět

  10:12
MYS CANAVERAL - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v noci z neděle na pondělí v 00:44 SEČ úspěšně odstartoval po několika odkladech z posledních týdnů raketoplán Discovery. Záběry startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě zprostředkovala televize CNN. Po osmi minutách a 34 sekundách od startu dosáhl raketoplán oběžné dráhy ve výšce 225,31 kilometru nad Zemí. U vesmírné stanice má podle plánu zakotvit v úterý ve 22:13 SEČ.

Start raketoplánu Discovery, který zamířil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). foto: ČTK

Jde o první letošní start raketoplánu k ISS. Na palubě je spolu se šesticí amerických astronautů i japonský astronaut Koiči Wakata, který vystřídá v dlouhodobé posádce stanice Američanku Sandru Magnusovou.

Start raketoplánu Discovery, který zamířil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

"Je to veliká čest být součástí tohoto mezinárodního týmu NASA," řekl krátce před startem velitel raketoplánu Lee Archambault. "Nashledanou za dva týdny," dodal. Discovery se má podle plánu vrátit na Zemi 28. března.

Podívejte se na start raketoplánu

"Viděl jsem už hodně startů, ale tenhle byl ze všech vizuálně nejnádhernější. Bylo to úžasné představení," prohlásil manažer startu Mike Leinbach na tiskové konferenci po startu. "Raketoplán bylo vidět ještě sedm minut po startu, když už byl nad pobřežím New Jersey," dodal s poukazem na nádherné počasí.

Start raketoplánu Discovery, který zamířil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Potvrdil také, že na vnější nádrži raketoplánu seděl těsně před startem netopýr. Bylo to ale na straně odvrácené od raketoplánu a tedy bez rizika poškození stroje. Zodpovědný technik amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Gerstenmaier oznámil, že nebyl zpozorován žádný úlomek, ať už ledu nebo izolační pěny, který by při startu odpadl ve štěrbině mezi vnější nádrží a raketoplánem.

Discovery měl původně odstartovat již počátkem února, kvůli technickým problémům byl ale jeho start pětkrát odložen. Dnešek byl nejzazší příležitostí pro start před uzavřením nynějšího startovního okna. Při pozdějším startu už by pobyt Discovery u ISS kolidoval s programem ruské lodi Sojuz, jejíž start je plánován na 26. března s přistáním na ISS o dva dny později.

Start raketoplánu Discovery, který zamířil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Sojuz by ale nemohl u ISS přistát, pokud by tam kotvil ještě Discovery. Pokud by proto raketoplán neodstartoval dnes, muset by počkat až do dubna, aby měl dost času na vyložení a instalaci svého nákladu.

Discovery má na ISS dopravit poslední sadu solárních panelů, nezbytných pro zásobování stanice dostatečným množstvím energie, až bude dobudována a v plném vědeckém provozu. Kromě toho raketoplán poveze náhradní díly pro zařízení na recyklaci vody na palubě ISS. Zařízení na stanici přivezl již předchozí raketoplán, zatím se je ale nepodařilo uvést do řádného provozu.

Zařízení je pro chod stanice velmi důležité, protože by výrazně snížilo závislost ISS na dovozu vody ze Země.

NASA zbývá ještě devět letů raketoplánů, než je v roce 2010 pošle do výslužby. Ze zbývajících tří raketoplánů, vedle Discovery jsou to Atlantis a Endeavour, tak každý má letět do vesmíru ještě třikrát. Osm letů bude určeno k dokončení orbitálního komplexu a jeden pro opravu Hubbleova teleskopu. Letos je plánováno pět letů. Náhrada za raketoplány pak bude k dispozici nejdříve v roce 2015, do té doby budou stanici zásobovat a posádku vozit jen ruské Sojuzy. Zatím není jasné, pro jaký další vývoj vesmírného programu se nová vláda prezidenta Baracka Obamy rozhodne.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.