Lidovky.cz

Konec prázdnin s neonacisty

Svět

  10:33
BERLÍN/PRAHA - Vojenský dril v maskáčích za zvuku bubnů a vštěpování rasistických názorů. Tak lze ve zkratce charakterizovat hlavní prvky prázdninových táborů, které pod pláštíkem neonacistické ideologie v posledních letech pořádala Vlasti věrná německá mládež (Heimattreue Deutsche Jugend -HDJ). Nyní však již nic takového nebude možné, ministr vnitra Wolfgang Schäuble pravicový extremistický spolek zakázal.

Členové HDJ pracují u brány tábora, který stál v srpnu roku 2006 v severozápadním Německu. foto: AFP

Organizace HDJ, která vznikla v roce 1990, se etablovala jako pevná součást německé neonacistické scény. Podle mnohých je dokonce napojena na Národnědemokratickou stranu Německa, která tvoří páteř tamního extremistického hnutí. HDJ však byla pozoruhodná kvůli tomu, že se soustředila na mládež -věk jejich celkem asi čtyř set členů se pohyboval od sedmi do 29 let. HDJ pak pro ně pořádala například túry nebo stanové tábory.

Jak takový tábor vypadal? Jednoduše je možné ho popsat jako shluk několika stanů v přírodě. Pro nevítaného hosta však vstup nebyl zdaleka jednoduchý, hranici tábora totiž střežila podle některých neoficiálních informací ozbrojená stráž. Na táboře, který se konal v roce 2006 ve Fromhausenu, dokonce jeden ze stanů nesl ceduli s nápisem Bunkr vůdce.

Na táborech se potom „hnědí“ pedagogové podle serveru časopisu Der Spiegel snažili děti „vzdělávat“ v nacistickém myšlenkovém dědictví. Organizace poskytovala dětem mimo jiné výuku o rase a vedla je také k tomu, aby se zasazovaly „o čistotu krve a pokračování německého národa“. Naopak cizince a Židy označovala za hrozbu. Kromě takovéto výuky se však na táborech údajně vyučovalo také praktickým dovednostem - třeba zacházení se zbraněmi.

Jaká byla motivace hnutí k podobné výuce? Velmi provokativní vysvětlení poskytl nedávno jeden z vedoucích představitelů hnutí: „Potřebujeme bojovníky s fanatickou posedlostí.“ A na nyní již nedostupné verzi webových stránek se píše: „Jsme si vědomi našeho dědictví a dějin našeho národa.“ Organizace také proklamovala, že odmítá konzum: „U nás se nepočítá ten, který vlastní nejdražší značkové věci, nýbrž vnitřní hodnoty: jednání, charakter a vystupování.“

„Konec odporným rejdům“
Německé úřady však podobné proklamace nenechaly v klidu. Loni v srpnu policie podle agentury AFP vpadla do tábora v severovýchodním Německu a poslala domů 39 dětí a adolescentů z celé země. Zabavila navíc předměty, na kterých byla třeba zakázaná svastika.

Podle Schäubleho by nyní měl být odporným rejdům konec. „Uděláme vše pro to, abychom naše děti a mladistvé ochránili před těmito krysaři,“ podotkl ministr. Ministerstvo přitom již dříve čelilo kritice za to, že proti spolku nepodniklo dříve razantní kroky. Včera nicméně policie u vedoucích představitelů mimo jiné v Berlíně nebo Sasku prováděla domovní prohlídky. Schäuble si myslí, že boj proti pravicovému extremismu by měli rozhodnout především zodpovědní učitelé a citliví rodiče, kteří budou představovat vhodné vzory.

Úřední řízení proti organizaci se táhlo již delší čas. Ani nynější Schäubleho rozhodnutí však pro německou extremistickou scénu zřejmě nepředstavuje drtivý úder. HDJ totiž měla zřejmě dost času se na podobný vývoj připravit. „V každém případě budou pokračovat,“ uvedla jedna z expertek na pravicový extremismus.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.