Lidovky.cz

Rada bezpečnosti kritizuje Severní Koreu

Svět

  22:03
NEW YORK - Rada bezpečnosti OSN se dnes večer sešla v newyorském sídle organizace ke konzultacím ohledně dalšího postupu vůči Severní Koreji, která minulou neděli odpálila navzdory nesouhlasu mezinárodního společenství raketu dlouhého doletu. Rada bezpečnosti se sejde opět v pondělí, aby přijala společnou deklaraci.
RB OSN (ilustrační foto).

Korea. foto: STAN HONDA AFP

S odvoláním na tiskovou službu OSN o tom informovaly agentury.

Poprvé o tomto tématu jednala patnáctičlenná rada již před týdnem, delegace se ale nedokázaly dohodnout na znění společného prohlášení. Až po dnešní ranní neformální schůzi představitelé pěti stálých členů RB OSN - Čína, USA, Rusko, Francie a Británie - a také Japonska oznámily, že ohledně textu dospěly ke shodnému stanovisku.

"Dnes ráno se nám podařilo pokročit, dohodli jsme se na návrhu textu, který večer předložíme našim partnerům z dalších členských států rady," oznámil francouzský velvyslanec Jean-Maurice Ripert. Zdůraznil přitom, že "jde o text, který vysílá Severní Koreji jasné poselství, jímž dáváme najevo náš zjevný nesouhlas s tím, k čemu došlo". "Doufám, že s ostatními členy dospějeme velmi rychle k dohodě," dodal.

Severní Korea před týdnem vypustila raketu, o které tvrdí, že měla dopravit na oběžnou dráhu kolem Země telekomunikační satelit. Její stupně však podle západních zdrojů spadly do Tichého oceánu, aniž nějaký satelit na orbitu vynesly. Podle USA, Japonska a Jižní Koreje šlo o zkoušku rakety dlouhého doletu, které Pchjongjangu zakazuje rezoluce RB OSN z roku 2006.

Podle politických komentátorů lze očekávat, že rada bude hlasovat o prohlášení nejdříve příští týden, aby jednotlivé delegace měly možnost znění navrženého textu zvážit.

Jednání o společném prohlášení zatím vázla na mrtvém bodě kvůli čínskému a ruskému nesouhlasu. Další komplikaci pro diskusi RB OSN znamenal rozpor mezi Čínou a Japonskem. Tokio dosud požadovalo rezoluci s přísným postihem, zatímco Peking dával přednost mírnému pokárání. Dnes dopoledne japonský premiér Taró Aso naznačil, že Tokio zřejmě nebude na nové rezoluci rady trvat.

Japonská agentura Kjódó v pátek v noci citovala nejmenovaného diplomata, podle něhož je Tokio připraveno od své žádosti ustoupit. Místo tvrdé rezoluce je ochotno přijmout méně důrazné prohlášení. Jeho předběžnou podobu ve čtvrtek v noci představily USA.

Prohlášení, které navrhla Čína po rozhovorech s Washingtonem, "odsuzuje" Pchjongjang za test balistické rakety. To by mělo být tématem dnešní očekávané schůzky japonských diplomatů s pěti stálými členy RB, tedy s Velkou Británií, Čínou, Francií, Ruskem a USA.

"Nezáleží na tom, zda to bude prohlášení, rezoluce či jakýkoli jiný formát, nejdůležitější je vyslat jasnou zprávu od světového společenství," řekl novinářům Aso.

Rezoluce se považují za nejsilnější nástroj, jaký má Rada bezpečnosti k dispozici. Spojené státy s dalšími zeměmi však vnímají prohlášení s rezolucemi jako rovnocenná.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.