Lidovky.cz

Do ulic Bangkoku vjely tanky

Svět

  11:31
BANGKOK - Do ulic Bangkoku, kde se demonstranti dožadují odstoupení thajského premiéra Apchisita Vedžadžívy, vjela obrněná vozidla. Stalo se tak poté, co vláda vyhlásila výjimečný stav.

Výjimečný stav v Thajsku foto: ČTK

Situace se tak vyhrocuje po demonstracích, které v sobotu narušily summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v přímořském letovisku Pattaja. &

Poté, co dnes vláda vyhlásila v metropoli a některých dalších regionech výjimečný stav, se skupina asi 50 protivládních demonstrantů pokusila dostat k premiérovi, který byl v té době v budově ministerstva vnitra.

Vedžadžíva z místa uprchl autem. Více než stovka vojáků se dav nejdříve nesnažila zastavit, poté však jednotky jako výstrahu vypálily několik ran do vzduchu.

Obrněná armádní vozidla, která vyjela do ulic, mají zklidnit situaci v metropoli. Armádní mluvčí Sansern Kevkamnert prohlásil, že vojenská přítomnost v Bangkoku není znamením chystaného převratu, jde prý o vládní opatření při obnově pořádku.

Český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk v televizi ČT24 uvedl, že v centru Bangkoku je v zásadě klid. Větší aktivita je spíše ve vládní čtvrti. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je nyní v Thajsku asi 400 českých turistů. Žádný z nich prý není ohrožen. Dnešní prohlídky metropole údajně probíhaly bez problémů.

Armádní mluvčí Kevkamnert dále řekl, že armáda kontroluje asi 50 klíčových míst v metropoli. Přibližně 400 vojáků s puškami střeží sídlo thajského krále Pchúmipchona Adundéta. Monarcha ale zřejmě město opustil a přemístil se do přímořského paláce.

"Věřím, že lidé viděli, co se mi stalo. Oni viděli, že demonstranti se mi pokusili ublížit a rozbít auto," komentoval Vedžadžíva útok davu, který na jeho vůz zaútočil kameny a klacky.

Vláda zablokovala vysílání rádia, které sympatizuje s protestujícími. Vůdce protivládních demonstrantů Džakrapop Penkajr prohlásil, že jsou připraveni, pokud armáda použije sílu. "Lidé budou naše zbraně. Nebojíme se. Apchisit musí být okamžitě vyhnán." Nespokojenci podle AP postavili asi na deseti křižovatkách barikády z autobusů.

Dnešní vyhlášení výjimečného stavu v thajské metropoli a okolí povoluje armádě zasáhnout při obnově pořádku. Úřady mohou omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím vydávat zpravodajství, které "vyvolává paniku".

Premiér Vedžadžíva zároveň oznámil, že proti strůjcům nepokojů v Pattaji podnikne zákonné kroky. Demonstrace na podporu jeho předchůdce Tchaksina Šinavatry podle něj sklouzly v posledních dnech za hranice legality. Ráno odvlekli neupřesnění agenti jednoho z vůdců demonstrantů Arismana Pongrengronga z jeho domu na policejní stanici severně od Bangkoku.

Sobotní protest Šinavatrových stoupenců zasadil nynějšímu premiérovi citelnou ránu, protože summit měl po měsících nepokojů demonstrovat návrat Thajska do normální politické situace. Summit ASEAN musel být kvůli masivním demonstracím v sobotu zrušen. Davy demonstrantů vtrhly do konferenční části hotelového komplexu, čímž zabránily účastníkům vrcholné schůzky v jednání. Vládní jednotky pak z obavy před ohrožením bezpečnosti diplomatů evakuovaly část delegátů helikoptérami. Na několik hodin byl také v letovisku vyhlášen výjimečný stav.

Zrušení summitu označili demonstranti za své vítězství, pak se z místa stáhli. Jejich vůdce Džakrapop Penkajr oznámil, že další protesty se budou konat v hlavním městě. Ukončení demonstrací podmínil rezignací premiéra Vedžadžívy. Ten se k moci dostal po parlamentních volbách před čtyřmi měsíci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.