Lidovky.cz

Na Islandu vyhrála díky krizi levice

Svět

  11:02
REYKJAVÍK/PRAHA - Tisíce Islanďanů přišly v uplynulých měsících o práci a své úspory. Dříve neexistující nezaměstnanost bude ke konci roku činit až 10 procent, inflace přesáhla 15 procent. V takové situaci se obyvatelé ostrova rozhodli pro jediné - jako první v Evropě potrestali vládu, která zemi na pokraj bankrotu dostala.

Jóhanna Sirgurdardóttirová. foto: AFP

V předčasných parlamentních volbách, které se konaly v sobotu, zvítězila levice. Island tak bude mít poprvé ve své historii levicovou červenozelenou vládu Sociálnědemokratické aliance (SDA) a Levicově-zeleného hnutí (VG).

„Nyní jsme prohráli, ale určitě v budoucnosti zase zvítězíme,“ přiznal porážku Bjarni Benediktsson, vůdce pravicové Strany nezávislosti, která byla u moci dlouhých 18 let. Její kabinet skončil v lednu a byl vůbec prvním na světě, který padl v důsledku ekonomické krize. Dosavadní premiérka Jóhanna Sirgurdardóttirová z vítězné SDA, která nyní vedla přechodnou vládu, vítězství označila za „zúčtování s neoliberalismem“.

„Přišel náš čas,“ uvedla 66letá politička, která se otevřeně hlásí ke své lesbické orientaci, před stovkami nadšených příznivců. Podle volebních výsledků její strana získala 29,8 procenta hlasů (20 křesel) a Levicově-zelené hnutí 21,7 procenta (14 mandátů). Strana nezávislosti získala o 13 procent hlasů méně než v předchozích volbách. Přišla tak v 63členném parlamentu o devět křesel.

S nástupem levice čeká nejspíš Islanďany brzy i další významná změna. Jóhanna Sirgurdardóttirová je totiž zastánkyní rychlého vstupu země do EU i eurozóny. „Jestliže okamžitě požádáme o členství v unii, mohli bychom do čtyř let mít i euro,“ citovala ji agentura AFP. Island je sice členem NATO, Evropské hospodářské dohody i Evropského sdružení volného obchodu, nikoli však součástí nynější sedmadvacítky.

Jak ale nedávno potvrdil i eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn, ostrov, který obývá 320 tisíc lidí, by se mohl stát 28. členem EU opravdu brzy - možná ještě před Chorvatskem, které nyní o vstupu jedná. „Island je bezpochyby evropskou zemí, která již má vyjednané možná dvě třetiny kritérií, jež musí splnit k tomu, aby se stala součástí Evropské unie,“ uvedl Rehn. „To znamená, že ve chvíli, kdy Island předloží svou kandidaturu, budeme moci jednání rychle dokončit,“ dodal eurokomisař.

Euronadšení ze strany SDA má ale háček. Jejich koaliční partner do vlády, Levicově-zelené hnutí, totiž se vstupem do unie až dosud nesouhlasil. Jak se ale po volbách ukázalo, svůj názor může změnit. „Najdeme nyní nějaký dobrý kompromis,“ prohlásil mluvčí strany.

V otázce vstupu do unie jsou rozděleni i samotní obyvatelé Islandu. Někteří vzhledem k ekonomické situaci touží po „ochraně pod unijními křídly“, jiní se ale naopak obávají, že jim Brusel bude příliš mluvit do jejich hlavní devizy - rybářského průmyslu. O členství by se každopádně mělo rozhodovat v referendu.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.