Lidovky.cz

Polští vězni zažijí 'šokovou terapii'. Pojedou do Osvětimi

Svět

  13:57
VARŠAVA - Polská vězeňská služba chystá "šokovou terapii" pro odsouzené, kteří si odpykávají trest ve věznicích na jihu země. Pod dozorem strážníků budou navštěvovat bývalý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim - Březinka.

Bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi.

"Naším úkolem je ukazovat ukrutnou historii koncentračního tábora, z níž může plynout poučení. Vězeňská služba uznala, že přiblížení této části dějin může být součástí resocializačního programu vězňů," vysvětlil mluvčí Památníku Osvětim-Březinka Jaroslaw Mensfelt. Sám prý nápad schvaluje.

Několik vychovatelů a dozorců vězeňské služby už absolvovalo v památníku lekce o holokaustu. Semináře je mají dobře připravit na to, aby byli schopni organizovat jednodenní výpravy pro vězně.

Program se bude skládat z návštěvy bývalého tábora, výkladu o vězeňském systému nacistické třetí říše, přednášek o uměleckých dílech, které tvořili osvětimští vězňové, promítání dokumentárních filmů a z tvůrčích dílen, které budou zaměřeny na život v Osvětimi a pronásledování evropských Romů. Odsouzení uslyší o plynových komorách, veřejných popravách, hladu, lékařských experimentech a o vypalování vězeňských čísel.

V materiálu pro dozorce se píše, že ve výchovném procesu ve věznicích osvětlení toho, co se stalo v Osvětimi, může mít vliv na vytváření morálních hodnot a může předcházet projevům pohrdání a netolerance.

Na výpravu pojedou jen vězni s dobrým chováním
"Chceme, aby si vězni uvědomili, k čemu může vést tolerování zla. Jak strašný systém je možné stvořit ve společnosti, pokud se akceptuje násilí a pronásledování. Odsouzení se dozvědí všechny podrobnosti. Má to být šoková terapie," vysvětlila mluvčí vězeňské služby Luiza Salapová.

Výprav se budou účastnit vězni, kteří si už odseděli značnou část trestu a vychovatelé hodnotí jejich chování jako dobré. "Jsou to osoby odsouzené k nižším trestům, s nimiž nejsou problémy," dodala mluvčí.

Socioložka Malgorzata Kuraś deníku Gazeta Wyborcza řekla, že poprvé v životě slyší o takovém resocializačním programu. Podle ní není jisté, jak se budou vězňové chovat po návštěvě Osvětimi.

Nechvalně proslulý koncentrační a vyhlazovací tábor je cizinci nejčastěji navštěvovaným místem v Polsku. Do areálu, který sloužil k masovému vyvražďování odpůrců nacismu a především Židů ze všech koutů okupované Evropy, se loni přijelo podívat okolo 700.000 osob ze zahraničí, z toho půl milionu tvořila mládež. Tábor, kde našlo smrt přes milion osob, je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.