Lidovky.cz

Chřipka se šíří i mezi lidmi, kteří nebyli v Mexiku

Svět

  15:10
ŘÍM - Počet případů nákazy novou chřipkou v Itálii se během dneška zvýšil na devět. Navíc jde o první dva případy přenosu chřipky přímo v zemi, a to v rodině, jejíž jeden člen se nedávno vrátil z Mexika.

Lékař s ochrannou rouškou foto: ČTK

U jedenáctiletého chlapce byla nákaza potvrzena 4. května po návratu ze středoamerické země. Dnes oznámilo italské ministerstvo, že novým virem onemocněl také jeho sedmdesátiletý dědeček a dvouletý bratr.

Sedmdesátiletý Ital je v nemocnici, chlapeček zůstal v domácí karanténě. Zdravotní stav obou je uspokojivý.

Úřad podtrhl, že jde o první italský případ přenosu viru A(H1N1) mezi rodinnými příslušníky a podle něj je analogický s případy, které už se staly na jiných místech.

Podobný případ nákazy přímo v zemi dnes oznámila také Brazílie. Ta má nyní pět nemocných. Zprávy o prvních nakažených novým typem chřipky přezdívané také prasečí nebo mexická dnes přišly i z Japonska a z Austrálie.

Počet nakažených se zvýšil také na Novém Zélandu, bilance nemocných tam vzrostla o dva na nynějších sedm. Všichni vyjma jednoho byli v Mexiku na školním výletě, poslední nakažený s nimi cestoval letadlem.

Kanada má první oběť
V pátek večer SELČ oznámila Kanada první oběť takzvané prasečí chřipky, na kterou bylo na celém světě diagnostikováno přes 3000 lidí ve 27 zemích.

Švýcarský sociolog Jean Ziegler ovšem dnes kritizoval vystupování činitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně nové chřipky. Kampaň WHO považuje za zbytečné šíření strachu.

Hlady umírají denně statisíce, proč nás to tolik netrápí?
"Z 6,2 miliardy lidí zemřelo během několika týdnů na tuto chřipku zhruba 45. Ale každý den umírá hladem a na následky hladu 100.000 lidí. A to přijímáme s neochvějným klidem," řekl Ziegler agentuře DPA. Považuje proto za ostudné, když činitel WHO prohlásí v médiích že nový virus A(H1N1) ohrožuje dvě miliardy lidí.

"Kdo vidí, jaký průběh ta nemoc má, jedná takovými výroky neodpovědně," prohlásil Ziegler a poukázal na viditelnou diskriminaci Mexika, země, kde se nový virus objevil nejprve.

Kritika WHO a médií
Navíc trpí zhruba 953 milionů lidí ve světě permanentní těžkou podvýživou: "A kvůli nim se nepořádají ani tiskové konference, ani mezinárodní mobilizace," uvedl sociolog a nešetřil kritikou WHO, která denně zásobuje média ve světě informacemi o aktuálním stavu nové chřipky.

Ziegler také že je překvapen ze zavádění médií, ale neudivilo by jej, kdyby za ním stály velké farmaceutické koncerny, které trpí nynější hospodářskou krizí. Případy jako SARS nebo ptačí chřipka, kdy svět zachvátila obava ze světové pandemie, vynesly farmaceutickým koncernům miliardy, uvedla DPA.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.