Lidovky.cz

'Je mi třináct a povolili mi potrat'

Svět

  8:22
LOS ANGELES/PRAHA - Kamuflují případy zneužívání nezletilých, tvrdí o klinikách Plánovaného rodičovství v USA dvacetiletá aktivistka.

Dvacetiletá Lila Roseová, studentka historie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, obchází se skrytou kamerou kliniky plánovaného rodičovství a vydává se za -náctiletou dívku, která otěhotněla se starším mužem a chce potratit. foto: Reprofoto

Hlas na videu je zajíkavý a je z něj znát napětí. Patří dívce, která - jak zjišťujeme ze záběrů - rozmlouvá se sestrou na klinice Plánovaného rodičovství. Přišla s tím, že chce potratit. Sestra jí vysvětluje, že když je jí jen třináct, jak tvrdí, musí mít souhlas rodičů. Dívka se zarazí a pak odmítne uvést jméno otce.

„Protože, chápejte, mohl by z toho mít opletačky,“ říká a dodává, že otci je prý „jednatřicet“. Sestra na chvilku schová obličej do dlaní a pak řekne: „Podle zákonů státu Indiana musíme hlásit každý případ sexuálního styku třináctiletých a mladších sociálce.“

Video, které natočila Lila Roseová pro LiveActionFilms

 Následuje asi minutová pauza, načež sestra pronese: „Fajn. To o tom věku jsem neslyšela. Nechci vědět, kolik je vám let. Můžeme to hlásit jako znásilnění. Tudíž zneužití.“ Hlas dívky získává na jistotě: „Takže prostě řeknu, že nevím, kdo je otcem, jen to, že je to kluk z naší školy nebo tak něco?“ Sestra přikyvuje: „Přesně tak,“ říká, nic netušíc, že právě uvízla v pasti.

 Tu past nastražila Lila Roseová, jedna z aktivistek hnutí proti potratům. Není jí třináct, ani patnáct a není ani dítětem z rozvrácené rodiny hispánských přistěhovalců, za které se vydávala. Je jí dvacet a studuje historii na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Tažení proti potratům bere hodně vážně.

Tvrdí, že domoci se dnes ve Spojených státech potratu je až příliš snadné, a to i pro nezletilé. Ne snad, že by byla první, kdo si opatřuje důkazy s pomocí skryté kamery. Roseová a její kolegové z hnutí Live Action však svou kampaň rozjeli ve velkém. Pořizují videa, která umisťují na populární internetové stránky typu Youtube a rozesílají je zákonodárcům. A sklízejí první úspěchy - klinikám Plánovaného rodičovství, které poskytují poradenství a distribuují antikoncepci, už úřady v několika případech upřely dotaci. Konkrétně například v kalifornském Orange County (300 tisíc dolarů) nebo v Memphisu ve státě Tennessee (721 tisíc dolarů).

V obou případech se úřady odkázaly na video Lily Roseové. Drobná černovláska započala své „tažení“ před třemi lety a od té doby natočila „přehmaty“ na klinikách v několika státech. Scénář je ve většině případů stejný. Buď ona sama, nebo v přítomnosti kamarádky sehraje roli nezletilé z rozvrácené rodiny, která otěhotněla se starším mužem. Video, patřičně sestříhané, opatřené titulky a dramatickým hudebním motivem, pak umístí na internet.

Ideální. Boří totiž stereotyp
Cílem Roseové je upozornit na to, že kliniky Plánovaného rodičovství, které provádějí zdaleka nejvíc potratů ve Spojených státech, de facto podporují sexuální zneužívání tím, že navádějí mladistvé (hlavně černošky a Hispánky), aby lhaly o věku těch, kteří je přivedli do jiného stavu. Kliniky Plánovaného rodičovství už se proti kampani rázně ohradily (viz článek vpravo), považují ji za nefér.

 Roseová odmítá prozradit, kdo financuje její kampaň, sdělila jen, že má „velmi omezený rozpočet“ a využívá „hodně dobrovolníků z řad studentů“. Deník The Los Angeles Times ale napsal, že je mezi konzervativci čím dál populárnější, což dokazuje i fakt, že letos v únoru dostala darem 50 tisíc dolarů od nadace jistého religiózně založeného podnikatele ze státu Massachusetts. „Existuje stereotyp, že za zrušení potratů bojují výhradně běloši ve středním věku pobláznění vírou. Lila ten stereotyp boří,“ pochvaloval si nedávno duchovní Patrik Mahoney. „Nikdo ji nemůže nařknout z jízlivosti či zlého úmyslu.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.