Lidovky.cz

Šéf sněmovny odstoupil, poprvé po 300 letech

Svět

  15:55
LONDÝN - Předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin odstoupil kvůli skandálu kolem kontroverzních poslaneckých náhrad. Ve sněmovně oznámil, že se funkce vzdá 21. června. Martin je prvním šéfem sněmovny přinuceným k rezignaci od roku 1695. John Trevor tehdy rezignoval kvůli přijetí úplatku.

Michael Martin foto: AFP

První rezignace šéfa sněmovny od roku 1695 je do značné míry historickou událostí. Přesto po Martinově krátkém prohlášení nenásledovala rozprava, ale poslanci v zaplněné sněmovně debatovali o jiném tématu a adresovali otázky ministru zahraničí.

Nového předsedu Dolní sněmovny zvolí 646 poslanců 22. června. Odcházející předseda byl kritizován už v minulosti, ale nespokojenost s ním vyvrcholila kvůli jeho postoji ke skandálu kolem pochybných finančních náhrad britských poslanců, který propukl minulý týden.

Nechávali si proplácet i hypotéky
List The Daily Telegraph se dostal ke všem účtům, které si v posledních letech nechávali poslanci proplácet a které měly být zveřejněny v polovině července. Ukázalo se, že i když poslanci vesměs neporušovali parlamentní pravidla, využívali jich často do krajnosti. Nechávali si proplácet i absurdní položky na provoz svých poslaneckých bytů a domů, včetně opravy tenisového kurtu či pověšení lustru. Někteří poslanci si dokonce nechali zaplatit hypotéku.

I když Martina osobně se skandál nedotýkal, byl obviňován, že přispěl k vytvoření ovzduší, v němž k excesům docházelo. Stejně tak se po propuknutí aféry stavěl proti okamžitým reformám ä chtěl vyčkat do ukončení práce zvláštní komise, která začala pracovat již dříve a měla oznámit návrhy na nový systém náhrad letos na podzim.

Tento systém se postupně vyvíjel od 80. let. Řada poslanců dnes také v televizních rozhovorech zdůrazňovala, že Martin sice uprostřed pobouření médií a veřejnosti neodhadl situaci a neprojevil správný politický instinkt, ale že také slouží jako obětní beránek za hříchy většiny poslanců. Třiašedesátiletý Martin jako poslanec zastupoval 30 let severní Glasgow a v čele sněmovny byl od roku 2000.

Ve snaze utlumit rozhořčení veřejnosti premiér Gordon Brown již minulý týden pozastavil výkon funkce náměstkovi ministra spravedlnosti a jako vůdce Labouristické strany pozastavil členství v ní jednomu poslanci. V opoziční Konzervativní straně ze stejných důvodů odstoupil jeden poslanec z funkce poradce šéfa strany Davida Camerona.

Klíčová funkce
Cameron v pondělí v souvislosti s celým skandálem vyzval Browna k okamžitému vypsání parlamentních voleb, které by se konaly současně s volbami do Evropského parlamentu 4. června. Premiér musí vypsat volby do června 2010 a jeho labouristé soustavně zaostávají za konzervativci, i když skandál se podepsal na popularitě všech stran a zřejmě bude vzpruhou pro nejmenší strany.

Naposledy z čela sněmovny rezignoval v roce 1695 John Trevor kvůli přijetí úplatku. Předseda Dolní sněmovny je v britském politickém systému jednou z klíčových funkcí. Má na starosti chod sněmovny, udržuje pořádek při debatách, rozhoduje o tom, kdo dostane slovo a zastupuje sněmovnu v jednání s královnou a Sněmovnou lordů. Jeho funkce není stranická a očekává se, že bude vystupovat nestranně a hájit zájmy všech poslanců.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.