Lidovky.cz

Ruské matky na útěku

Svět

  14:27
MOSKVA/PRAHA - Scénář je ve většině případů stejný - na začátku je mladá Ruska, která se zamiluje a vdá do ciziny, na konci pak zhrzená žena, která je na útěku i s dítětem. Manželé je nechávají hledat Interpolem a výsledkem jsou mezinárodní soudní pře, které se mohou táhnout i několik let.

Soudní pře o dítě trvají léta foto: shutterstock.com

Scénář je ve většině případů stejný - na začátku je mladá Ruska, která se zamiluje a vdá do ciziny, na konci pak zhrzená žena, která je na útěku i s dítětem. Manželé je nechávají hledat Interpolem a výsledkem jsou mezinárodní soudní pře, které se mohou táhnout i několik let.

Do Ruska se včera vrátilo první ze tří dětí, které se snaží získat do péče jejich ruské matky. Případ šestileté Saši je trochu jiný, i když na počátku byla také láska k cizinci a odjezd na Západ „za lepším“.
S manželem Ukrajincem se Natálie Zarubinová seznámila v Portugalsku. Krátce poté, co se jim narodila dcera, se rozešli. Matka zůstala s dítětem bez peněz v cizině. Začala tvrdě pracovat, ale dítě potřebovala někam „odložit“. Využila proto nabídky portugalského manželského páru, který si malou Sašu k sobě vzal. Dohoda zněla, že jde o „dočasnou výpomoc“.

Před dvěma lety se ale portugalské úřady rozhodly poslat Natálii domů. V tu chvíli ale portugalští „rodiče“ od dohody couvli a odmítli dítě vydat.

Nastalo pro dítě nesmírně kruté přetahování. Soud nejprve ponechal Sašu u náhradní rodiny s tím, že matka je alkoholička a v Rusku nemá kde bydlet. Natálie ale nakonec zvítězila - za pravdu jí dal po dvou letech boje i portugalský Ústavní soud.

V pondělí museli uplakaní portugalští „rodiče“ předat zhroucenou holčičku biologické matce. Největší trauma přitom zažívala malá Saša, která by podle vlastních slov nejraději žila se všemi společně. Ve středu se nakonec vrátila jen s maminkou do Ruska.

V kufru diplomatické limuzíny Jeden z mnoha příběhů, na jehož konci bývají srdcervoucí scény s dětmi omdlévajícími v důsledku hysterie, nebo matky a otcové pašující své zoufalé potomky přes hranice, prožívá i Rimma. Zatím marně bojuje o pětiletého Antona Saloňjona, kterého minulý týden unesli z Ruska do Finska za otcem Paavem Saloňjonem v kufru diplomatického vozu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil akci za únos. Finský soud se však na věc dívá jinak. Chlapec se narodil ve Finsku, má finské občanství a jeho zákonným zástupcem byl určen otec. Matka si ho tudíž podle soudu přivezla do Ruska nelegálně.

Další Ruska Irina Beleňkajová skončila na čas v maďarském vězení, když se pokoušela „propašovat“ z Francie do Ruska svou dceru Elizu. Dodnes není spor dořešen. Bývalý manžel totiž Irinu obvinil z únosu a francouzské i maďarské úřady mu daly za pravdu.
„Jsem moc unavená, tati...“ byla první slova malé, utrmácené holčičky, když si pro ni tatínek do Maďarska přijel.

Podle psychologů a politologů je důvodem mezinárodních sporů o děti většinou rozdíl ve východní a západní mentalitě. Zatímco v Rusku je stále zvykem, že právo na dítě má především matka, na Západě i v tomto ohledu panuje rovnoprávnost. Typické také je, že téměř vždy je matkou Ruska.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.