Lidovky.cz

KLDR vyděsila svět jaderným testem

Svět

  6:49aktualizováno  11:31
PCHJONGJANG/NEW YORK/MOSKVA - Severní Korea oznámila, že provedla svoji druhou jadernou zkoušku. Evropskou unii, Spojené státy i Rusko tato informace, jejíž pravdivost již Moskva potvrdila, znepokojila. O situaci bude dnes pozdě večer SELČ mimořádně jednat Rada bezpečnosti OSN. Jen několik hodin po jaderné zkoušce Pchjongjang zkušebně odpálil tři rakety krátkého doletu.

Protesty v Severní Koreji pálením plakátu s vůdcem KLDR Kim Čong-ilem. foto: AFP

"Korejská lidově demokratická republika 25. května úspěšně provedla další podzemní jaderný test jako součást opatření na posílení její nukleární síly na sebeobranu," citovala agentura Reuters z prohlášení vydaného KCNA.


4,7 stupňů Richterovy škály
Test byl prý proveden bezpečně a "na vyšší úrovni pokud jde o (jeho) explozivní sílu a technologii jeho kontroly". Jihokorejská meteorologická služba zaznamenala otřesy naznačující test v 02:54 SELČ na severu KLDR v oblasti, kde komunistický režim poprvé vyzkoušel jadernou zbraň v říjnu 2006. Podle amerického geologického ústavu USGS dosáhly síly 4,7 stupňů Richterovy škály a vycházely z hloubky deseti kilometrů.

OTÁZKY A ODPOVĚDI KOLEM SEVEROKOREJSKÉHO JADERNÉHO PROGRAMU

Jaká je kapacita jaderného programu KLDR?
KLDR údajně vyrobila plutonium pro šest až osm atomových bomb. Předpokládá se, že by mohla v budoucnu zvýšit své zásoby plutonia natolik, že by vyrobila dalších až 17 bomb.

Představuje nynější test ohrožení bezpečnosti?
Spíše ne, protože KLDR dosud jasně neprokázala, že umí vyrobit efektivní bombu.

Mohla by KLDR jadernými zbraněmi zaútočit na jinou zemi?
KLDR zřejmě zatím nedisponuje jadernou bombou tak malou a lehkou, aby ji mohla umístit na raketu.

Povedou diplomatická jednání k ukončení jaderného programu KLDR?
Nejspíš ne. KLDR dlouhá léta používá svou jadernou hrozbu k tomu, aby si od mezinárodního společenství vydobyla jakékoli ústupky.

Jaké je nebezpečí šíření programu KLDR do zahraničí?
Tato možnost existuje. Například USA za vlády bývalého prezidenta George Bushe obviňovaly KLDR z pomoci Sýrii ve vývoji jaderného programu.

Kdy zahájila KLDR jaderný program?
Civilní jaderný program zahájila ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou v 50. letech. V polovině 60. let začala usilovat o jaderné zbraně,
Moskva i Peking však odmítly asistovat. V prosinci 1985 se Severní Korea připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila. O výrobu plutonia potřebného k výrobě jaderné zbraně se snaží zřejmě už od poloviny 80. let.

Kdy provedla KLDR první jadernou zkoušku?
První test jaderné bomby provedla KLDR 9. října 2006

Kde se nachází jaderná zařízení?
Hlavní jaderný komplex se nachází v Jongbjonu, ležícím asi 100 kilometrů severně od Pchjongjangu. K výrobě jaderného paliva zde může být využíván pětimegawattový reaktor a továrna na výrobu plutonia. V případě plné funkčnosti může údajně vyrobit palivo pro jednu bombu ročně.



Test již potvrdilo Rusko. "Náš systém zaznamenal, že KLDR provedla provedla jaderný test," potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Jaderný výbuch měl podle něho sílu asi 20 kilotun. Český ministr zahraničí Jan Kohout, jehož z Hanoje citovala agentura AFP, řekl, že pokud se test potvrdí, Evropská unie, jíž nyní Česko předsedá, ho odsoudí.

Obama: Severní Korea provokuje
"Severní Korea přímo a nezodpovědně provokuje mezinárodní společenství," prohlásil americký prezident Barack Obama, podle něhož chování Pchjongjangu zvyšuje napětí a podlamuje stabilitu v severovýchodní Asii. Dnešní severokorejský test silně znepokojuje všechny státy, řekl Obama.

Podle amerického ministerstva zahraničí Washington situaci konzultuje s ostatními členy Rady bezpečnosti OSN a s účastníky šestistranných jednání o severokorejském jaderném programu.

KLDR zkouškou hrozila už dříve
Po prvním testu uvalila Rada bezpečnosti OSN na Pchjongjang sankce a západní mocnosti na něj vyvinuly diplomatický nátlak, aby svůj nukleární program zastavil. Severní Korea před nedávnem pohrozila, že provede další zkoušku, jestliže se jí RB OSN za sankce neomluví.

Jejich zpřísnění rada žádala naposledy na počátku dubna, kdy KLDR vypustila balistickou raketu. Pchjongjang tvrdil, že vynesl na oběžnou dráhu komunikační satelit, svět to ale považoval za test rakety dlouhého doletu a Severní Koreu za to velká část mezinárodního společenství tvrdě kritizovala.

Analytici říkají, že komunistický režim v Pchjongjangu zesílil provokace, aby vylepšil svoje vyjednávací pozice vůči administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy. Již v minulosti Pchjongjang vojenskou hrozbu využíval k tomu, aby si na mezinárodním společenství vydobyl ústupky.
.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.