Lidovky.cz

KLDR hrozí použitím plutonia na výrobu zbraní

Svět

  8:33
PCHONGJANG - Severní Korea dnes pohrozila, že použije k vojenským účelům veškeré plutonium, které má k dispozici a bude dál pokračovat v obohacování uranu. Podle oficiální severokorejské tiskové agentury KCNA bude také Pchjongjang považovat za "nepřátelský čin" americké snahy uvalit na KLDR blokádu a odpoví na ně "vojenskou akcí".

Protesty v Severní Koreji pálením plakátu s vůdcem KLDR Kim Čong-ilem. foto: AFP

"(Severní Korea) musí přestat s provokativními kroky a frázemi a vrátit se bezpodmínečně k šestistranným rozhovorům," komentoval podle agentury Reuters dnešní prohlášení KLDR zástupce amerického ministerstva zahraničí.

Varování, jež vydalo severokorejské ministerstvo zahraničí, je reakcí na páteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která výrazně rozšiřuje sankce proti Pchjongjangu kvůli nedávné zkoušce jaderné zbraně.

"Podnikneme tvrdou vojenskou akci, pokud se nás Spojené státy a jejich spojenci pokusí izolovat," citovala KCNA mluvčího severokorejského ministerstva zahraničí. Neuvedl však, jestli KLDR bude za blokádu považovat pokusy zastavovat své námořní lodě či uplatňování sankcí.

Pchjongjang prý také zahájí program na obohacování uranu pro jaderné reaktory. V bojovně laděném prohlášení tak komunistická Severní Korea podle agentury AP poprvé oficiálně připustila, že disponuje programem k obohacování uranu a prohlásila, že se jaderných ambicí nikdy nevzdá.

KLDR začne rovněž zpracovávat k vojenským účelům veškeré dostupné zásoby plutonia. Spustila již proto výrobu v závodě, kde se získává plutonium z vyhořelých palivových tyčí využívaných v jaderných elektrárnách. Zpracována je údajně již více než třetina tohoto materiálu.

Podle odhadů odborníků KLDR vyrobila plutonium pro šest až osm atomových bomb. Předpokládá se, že by mohla v budoucnu zvýšit své zásoby plutonia natolik, že by vyrobila dalších až 17 bomb.

Severní Korea provedla 25. května jadernou zkoušku a v následujících dnech odpálila i několik raket krátkého doletu. Na konci minulého měsíce navíc Pchjongjang oznámil, že se necítí být vázán dohodou o příměří s Jižní Koreou z roku 1953 a pohrozil vojenskou akcí.

RB OSN v pátek jednomyslně schválila rezoluci číslo 1874, která požaduje, aby KLDR neprováděla žádné další jaderné ani raketové testy a zavádí nové sankce týkající se zbraní i finančních dohod uzavíraných se severokorejským režimem. Úmluva zcela zakazuje vývoz zbraní z komunistického státu a ve většině případů i jejich dovoz do KLDR. Členské státy OSN opravňuje k prohledávání nákladů směrujících do Severní Koreje námořní, leteckou nebo pozemní cestou. Jakékoliv zboží, které by bylo v rozporu se sankcemi, musí být zabaveno a zničeno.

Severní Korea se v roce 2007 v rámci šestistranných rozhovorů zavázala, že uzavře svůj jaderný komplex v Jongbjonu a pustí do země inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Na oplátku měla dostat od Jižní Koreje, Číny, USA a Ruska 50.000 tun těžkého topného oleje, či hospodářskou, potravinovou či jinou humanitární pomoc. Pchjongjang ale brzy s ústupem od jaderného programu přestal a ani snahy o obnovení šestistranných jednání nepřinesly průlom.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.