Lidovky.cz

Íránská vláda si předvolala českého vyslance. Vadí jí vměšování EU

Svět

  20:32
TEHERÁN - Zástupce České republiky v Íránu Josef Havlas byl již podruhé za tento týden na tamním ministerstvu zahraničí. Ministerstvo si ho spolu se zástupci 26 členských států Evropské unie pozvalo, aby mu jako vyslanci předsedající země vytklo výroky představitelů EU k situaci v Íránu.

Protesty v Íránu foto: AFP

Český chargé d´affaires Havlas nedostal ani ke slovu, aby se mohl k výrokým evropských představitelů vyjádřit. Předvolání zástupců sedmadvacítky potvrdil český ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

EU nyní zvažuje, zda vydá společné stanovisko k povolební situaci v Íránu. Podle Kohouta musí unie společné prohlášení vydat dnes večer nebo nejpozději v pondělí.

"Ale vzhledem k tomu, že tam český chargé d´affaires nebyl sám, ale byli tam také představitelé členských zemí EU, zvažuje se nyní buď společné prohlášení států EU, nebo prohlášení za předsednictví, tedy za Českou republiku," řekl serveru iDnes.cz mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka.

Íránský ministr zahraničí Mottakí zahraničním diplomatům v dřívejším prohlášení vytkl, že politika Německa, Británie a Francie v daném regionu je špatná. O Francii prohlásil, že je to velká země, jíž vládne "trpaslík".

Británii kritizoval za její reakce na prezidentské volby a naznačil, že lidé blízcí britským zpravodajským službám před volbami přišli do Íránu.

Britský ministr zahraničí David Miliband dnes odmítl výzvu prezidenta Ahmadínežáda, aby se Británie a Spojené státy přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí Íránu. Odmítl také obvinění, že cizí země ovlivňují účastníky demonstrací proti výsledkům prezidentských voleb.

"Británie trvá na tom, že je na Íráncích, aby si vybrali svoji vládu, a že je na íránských úřadech, aby zajistily spravedlivý výsledek voleb a ochranu svých vlastních lidí," řekl Miliband.

K zastavení všech "násilných a nespravedlivých akcí proti vlastnímu lidu" vyzval v sobotu íránskou vládu americký prezident Barack Obama. Univerzální práva shromažďování a svobodného vyjadřování názorů musejí být respektována a Spojené státy stojí na straně všech, kdo usilují o využívání těchto práv, řekl.

Íránu nejvíce vadí, že EU požaduje přezkoumání voleb. "Stabilitu nelze opětovně nastolit potlačením pokojných demonstrantů, nýbrž jen přešetřením volebního procesu," řekl Kohout v pátek po jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu.

Írán popudil také výrok německé kancléřky Angely Mekrlové, která vyzvala íránské úřady, aby přepočítaly hlasy. Rada dohližitelů, která má sčítání volebních hlasů na starosti, to ale ale odmítla. Připustila, že by pouze ukázkově přepočítala náhodně vybraný vzorek - asi desetinu hlasů.

Nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí již dříve odmítl možnost, že by volby byly zmanipulované. Odsoudil také Británii a "vnější nepřátelé Íránu", kteří prý stojí za rozdmýcháváním povolebních nepokojů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.